63 Van Deventer ontworpen, dan bevestigt deze in alle opzichten bovenstaande conclusies. Dicht bij de stad zien we op den hayman huizen geteekend, zelfs een soort buitenplaatsen (of hoeven?), door geboomte omgeven, zoodat hij daar van nature vrij hoog was 1), maar naarmate we meer naar het O. gaan, des te meer zien we, dat het dan een gebied wordt vol poelen, kromme en onregelmatige kreken en vlieten, erg moe rassig en nog sterker, nog pragnanter en beslister wordt deze indruk als we ,,het Panorama van Walcheren'' bekijken. Het is ook daar een somperig moeras, vol onregelmatig kronke lende stroomen en stroompjes, vol plassen en putten, een echt moergebied en ook de voorstelling op de kaart van Sgrooten en zijn tijdgenooten, hoewel minder gedetailleerd, doet toch zien, dat zij wisten, welk moerassig gebied deze streek was. Juist de omstandigheid, dat zij niet verkaveld was, en dus niet bereden werd, maar eenvoudig een stuk ,,heij" was, dat toe vallig bescherming had gevonden, door de omringende am bachten en ook van nature naar den kant van de stad hoog was en daardoor en ook door den aanleg van een zomerkade beschermd werd tegen de zee, maakte, dat zij als „man" kon gebruikt worden dat economisch gebruik zal voornamelijk in moeren" en „beweiding" hebben bestaan. Natuurlijk zal er wel een paalscheiding tusschen de verschil lende ambachten of gebruikers zijn geweest, zooals men die op schorren veelvoudig vroeger (en ook nu nog wel) aan bracht. Hij kan ook best het eigendom van één man, of van één corporatie zijn geweest. Op de kaart van Beekman loopt door dit gebied de „Mannesee", wat wel zal beteekenen „de Ee" van den hayman en in de nabijheid van deze, we weten het uit de geschiedenis van Middelburg, stonden tal- looze zoutkeeten Middelburg was net als Zierikzee niet onderworpen aan het Dordsche stapelrecht voor „zout", dat onmiddellijk doorgezonden werd naar Venlo en Keulen. Daar uit volgt, dat er even druk gemoerd werd als in Zierikzee en 1) Wij vestigen op die „hooge ligging" daar nog eens apart de aan dacht, ofschoon ons betoog hierover niet gaat, voor de stichting en oorspronkelijke ligging van de stad „Middelburg Archief 1940 7

Archief | 1940 | | pagina 103