66 hayman allengs, om zoo te zeggen, meer een polderachtig aanzien verkreeg. Er kunnen, vooral na den tijd, dat men niet meer „moeren'' mocht, na 1500, geleidelijke verkavelin gen zijn ingetreden. Best kunnen er toen oogenblikken zijn ingetreden, dat men een klein recht ging eischen, dat (mis schien in het eerst schoorvoetend) op den duur zal zijn be taald. Wie nauwkeurig nagaat, wat er alzoo in de verschil lende waterschappen met de vronen is gebeurd, ziet, dat dit een bijna onontwarbaar iets is, met overal verschillende ver houdingen en die als 't ware weerspiegelen, wat met het oude recht der haymanne is gebeurd. In deze dingen kan men pas tot conclusies komen door détailstudie en het spreekt vanzelf dat dit een apart, zeer diepgaand onderzoek zou vorderen, dat buiten de grenzen van deze verhandeling gaat, maar ongetwijfeld van groot belang zou zijn, gesteld, dat men de noodige gegevens zou kunnen verkrijgen. Dit is zeker, dat in de geschiedenis van ons gewest oude rechten vaak werden doorbroken, zooals trouwens ook elders. Ook de geschiedenis van wat zooal met de erfpachten op de landerijen hier en daar is geschied, is leerzaam. Door invloed van autoriteiten, groot-grondbezitters, is bijv. in de 18de eeuw wel erfpacht gekomen op landerijen, die nooit aan het erfpachtrecht waren onderworpen geweest. Dit kwam, omdat men zich niet durfde verzetten of de ont wikkeling en het initiatief of het geld miste, een proces aan te gaan, waardoor knevelarijen niet gestuit werden. Het be kende boerenoproer in Tholen in 1709, waarbij de familie Wouters een rol speelde, zal stellig niet geheel ongemotiveerd geweest zijn. Ook wijzen wij op de veiling van het leen Poortvliet in 1704 door de Staten onzer provincie, terwijl het oude recht voorschreef, dat Poortvliet niet verleid mocht worden, dit was n.b. een doorbreking van het oude recht door de grafelijkheid zelve, want de Staten hadden de plaats van den souverein 1ingenomen. Wij zullen op dit alles hier nu niet nader ingaan en ons tevredenstellen met de wetenschap, dat herhaaldelijk op allerlei gebied oude rechten werden 1den graaf van Zeeland.

Archief | 1940 | | pagina 106