75 Oostman, Brakman, Hellerman, Dortsman, IJzeren Man. Mal- land (voor Manland), Manee, Mannesee en in tal van samen stellingen waarschijnlijk, die ons niet overgeleverd zijn, maar die we nog wel zullen kunnen vinden. Dit wordt overtuigend bewezen door het bestaan van de namen ..Dortsdijk" en „Dortsman" en door de namen „Ver brande Man, Oude Man en Moerman" logisch naast elkaar te plaatsen. Daar de „mannen" alle buiten het poldercomplex lagen en onverkaveld waren en grootendeels onbereden (behalve dan de versche haymanne, die echter als oningedijkte gronden ook „overambacht" bleven, daar pas na 7, 14, 21 of 28 jaren „berijdens" na inpoldering schot werd geëischt), stonden zij niet op de steenrol en waren niet aan ,,'s graven schot" onderworpen en dus ook niet aan dijkgeschot de versche haymanne genoten hun bescherming van de duinen, de zoute lagen buiten den dijk. Hier en daar eischte men van de „versche haymanne" wel waterschot of waterpenningen, daar zij bij een goede afwatering belang hadden, zooals ons be kend is van de Goereesche „haemeten". Later werd door menigvuldige oorzaak, het oude recht der haymanne, zooals haast met alle andere oude rechten geschiedde, op zeer ver schillende, zeer gedifferentieerde wijze doorbroken. Hoe dat gegaan is, zou een afzonderlijke, zeer diepgaande studie eischen in oude archieven. Deze studie zou voor de geschie denis onzer provincie van zeer groot belang zijn, want onge twijfeld zou men daarbij gegevens verkrijgen, die ook in ander opzicht van belang zijn. Een voorbeeld van dit doorbreken van het oude haymansrecht, om schotvrij te zijn, vinden we in 't geen met den hayman bij Middelburg 1530 is geschied. Het Latijnsche „manere" „verblijven, wonen", is nog niet misplaatst voor de „versche haymanne", die bewoonde land- bouwcomplexen waren achter de duinen en voor de „mannen" of „heydijken". die „bewoonde moeren" waren. De grond- beteekenis steekt daar nog in, vooral daar het feitelijk be woonde gebieden waren, te midden van groote onbewoonde gebieden, nl. bij de „versche" de omgevende „heide", bij de

Archief | 1940 | | pagina 115