VII te doen hoofdschudden. Was er een vertrek beschikbaar, dan zou het misschien mogelijk zijn uit de buitenlandsche voorwerpen op redelijke wijze iets aan het publiek te laten zien, maar van wetenschappelijke beteekenis zou dit toch nooit worden. Men concludeere uit dit betoog niet, dat buitenlandsche zoologica en geologica voor ons museum nu verder geen waarde hebben. Integendeel, ze zijn voor vergelijking en ver duidelijking van Zeeuwsch materiaal soms hard noodig. Hier van een paar voorbeelden uit de zoogdieren. Wij bezitten fragmenten van fossiele rendiergeweien uit de Zeeuwsche stroomen het geheele gewei dezer diersoort wordt gedemon streerd met een stel hoorns uit Lapland. Volledige schedels van Rhinoceros uit Zeeland zijn aanwezig om den „neus hoorn" te laten zien dienen hoorns van de Sumatraansche en een Afrikaansche soort. Een schedel van een Afrikaan- schen Hippopotamus, sedert jaar en dag in onze verzameling aanwezig, scheen zonder beteekenis voor Zeeland sedert het Rijksmuseum van Geologie te Leiden een schedel van Hippo potamus uit de Wester-Schelde verwierf en het Nijlpaard ook Scheldepaard mag heeten, is eerstbedoelde recente schedel in ons museum voor demonstratie en eventueele vergelijking van onverwacht nut. De pleistoceene holenbeer is in Leiden vertegenwoordigd o.a. door een schedel uit Zeeland, hier door een schedel uit Duitschland en een spaakbeen uit Zee land om dit laatste stuk te verifieeren moest ik mij naar Amsterdam begeven hoeveel gemakkelijker zou het zijn, als hier het geraamte van een beer als studiemateriaal aanwezig was. Ook tusschen de Germaansche resten op Schouwen vond Hubregtse tanden van een beer (waarschijnlijk den brui nen beer). Het is duidelijk, dat zich bij lagere vertebrata en bij inverte- brata, alsook op petrographisch gebied overeenkomstige ge vallen voordoen. De opgevischte fossiele beenderen, meerendeels door be middeling van den heer L. A. J. Bootsgezel aangekocht voor gemeenschappelijke rekening van het Rijksmuseum van Geo-

Archief | 1940 | | pagina 11