83 in vele treinen ter lezing hangt tegenwoordig, staat in de aflevering van Dec. 1938 die naam vermeld. Het was visscher Zeevonke, een merkwaardige familienaam voor een kust bewoner. De zeevonk is een ééncellig zeeorganisme, dat in hoofdzaak het lichten van de zee veroorzaakt. De legende latende voor wat zij is, bleef toch haar nawerking en invloed tot heden bestaan. In het wapen van Schouwen treft men de beide zeebewoners aan, met de gezichten naar elkaar toegewend. Toen ik in Aug. 1938 mijn oud-collega Dr. K. H. de Raaf in Westenschouwen ontmoette, liet hij mij een in zijn bezit zijnde ijzeren windwijzer zien, zie afbeelding. Dr. de Raaf heeft deze in 1928 te Westenschouwen gevonden op het erve Boot. We zien hier het wapen van Schouwen, sierlijk uit een stuk plaatijzer uitgehakt. Dat de meerman en meermin in liefde verbonden waren, blijkt uit de hartvormige omlijsting van de voorstelling. De afmetingen van de windwijzer zijn, loodrecht op elkaar gemeten. 2827.6 c.m., bij welke maten van de stok en van zijn bevestigingen aan de eigenlijke voor stelling, is afgezien. Zeer waarschijnlijk is het ijzerwerk oor spronkelijk geverfd geweest, misschien wel in de kleuren van het officieele wapen van Schouwen. Herkenbaar zijn deze kleuren niet meer, maar zij hebben roestvorming tegengegaan, zoodat het voorwerp nog in goeden staat verkeert. In de voor stelling is de meermin slechts te herkennen aan haar weelde rige haardos en aan de iets diepere lendenlordose. Al mogen de lichamen wat stijf zijn weergegeven, de sierlijke buiten waarts gerichte zwemstaarten en de kabbelende zee verraden toch een geoefende hand van den onbekenden maker. Om trent het jaartal van vervaardiging weten we niets. De bewoners van Zjerikzee en omstreken zien de voor stelling van de windwijzer dagelijks in het hoofd van hun courant, de Zierikzeesche Nieuwsbode, die in 1940 reeds 96 jaar bestaat. Links boven in 't hoofd staan meermin en meer man terwijl rechts het wapen van Duiveland staat afgebeeld. Het is te begrijpen, dat ook de kunst gebruik maakte en nog maakt van de legendarische zeedieren.

Archief | 1940 | | pagina 123