2 in den bek. Opmerkelijk is, dat deze aquarel uit 1584, zóó gaaf in lijn en kleur bewaard bleef en ook dat de visch zooveel beter afgebeeld is dan hetzelfde dier in 1757, zie Archief 1937, bl. 116. De afmetingen van de aquarel zijn 29.5 bij 39 c.M. De zwarte omranding is practisch volkomen gaaf ook overigens zijn er geen beschadigingen. Het papier is dun oud-Hollandsch, zonder watermerk. De kleuren zwart, bruin en grijs van het dier en de lichtroode tint van de zee zijn nauwelijks verbleekt. De waarnemer en teekenaar is niet bekend wel kan men zeggen, dat hij zeer goed kon teekenen en ook schrijven, want het onderschrift is keurig en nog dui delijk leesbaar. Ik laat het hier volgen. „Op den XVIIJ Augusti XVCLXXXIIIJ is comen drijven een wonderlick vis aan t'lant van Schouwen een mijl ende een halff van Ziericzee. Hij was lanck 28 voeten. In de midden was hij dijcke 16 voeten zijn beek 2. voet/ sijn voerhoof was hooch 2 voet 8 dumen/ voer breet 1 voet en 7 dumen/ Bouen zijn ooghe stont een gat daer hij water wt blaest, die vimme die op ten Ruge staet was lanck 2. voet en 3 dumen breet anderhalff voet/ Die Vimme die op de zijde staet was lanck 2. voet en een halff/ zijn swans anderhalf voet en vijff dumen/ zijn Rugge was rosachtig onder den buijck wat licht grauwe/ maer geen tanden, in den mont/ Die oude vissers heeten hem een Hille/ zijn Vimmen swartachtich." Zooals men ziet, munt dit onderschrift uit door volledig heid en nauwkeurigheid. Het gat boven het oog is het neus gat of z. gen. spuitgat. De daar ontspringende water-(lucht) straal is fantastisch voorgesteld. De naam „Hille", zegt niets omtrent de soort minstens drie zeer verschillende Cetacea worden met die naam ge noemd. Mij is bekend, dat de griend, Globicephala en de witsnuit-dolfijn, Lagenochynchus, ook wel „hille" genoemd worden, terwijl een groote baleinwalvisch, Balaenoptera phy- salus, wederom aldus werd betiteld. Het is hiermede, als met het woord „noordkaper", waarmee ook verschillende dieren worden bedoeld.

Archief | 1940 | | pagina 42