14 ,/mannedat naar analogie van „man" persoon) tot "man wordt. Dit woord treedt in Zeeland voor 1200 in samenstelling met „hay" en verschijnt sinds 1220 herhaaldelijk in charters, waarbij het zich blijft beperken tot Vlaanderen en Zeeland. Reeds op deze hoogte van ons betoog meenen wij, dat we een dusdanig ontstaan van het woord ,,haymanvrij zeker gemaakt hebben. Voor we nu echter andere gronden gaan aanvoeren, die dit zoo goed als ontwijfelbaar zullen maken, moeten we eerst nog schrijven over de analogie van het Zeeuwsche woord „man" en het Fransche ,,Le Mans". Wij doen dit niet, omdat we het van primair belang achten, maar het is toch wel van zooveel beteekenis, dat er aandacht aan geschonken moet worden. Daar nl. pas Philips August de Somme-vallei op Vlaanderen veroverde, lag dit graafschap feitelijk aangedrukt tegen Picardië en Normandië. Geen wonder, dat Willem de Veroveraar en Robert de Vries elkaar wederkeerig hielpen t) en door huwelijk ook verwant waren. Tegen deze twee land streken aan lag Maine. Zouden we kunnen aantoonen of althans waarschijnlijk maken, dat in Maine werkelijk uit „manse"... *mans (gesproken ,,*man") zou zijn ontstaan, dan zou het dus niets vreemds zijn, dat een dergelijk woord ook in Picardië en Normandië en Fransch-Vlaanderen en ver volgens Zeeland was binnengedrongen, tegelijk met woorden als „rampaart", „metarie", ook aan het polderwezen ontleend en die we ook herhaaldelijk aantreffen. Dr. T. spreekt in dit verband te mijnen opzichte van een „grove vergissing". Ik heb een flauw vermoeden, dat hij denkt, dat ik zonder ernstige studie en zonder lang beraad, dus „zoomaar „mir-nichts, dir-nichts" een analogie zag, die volgens hem niet bestaat. Hij zal me nu wel niet kwalijk ne men, dat ik uitvoerig zal trachten mij te verdedigen. Ziehier dan hoe we tot onze meening kwamen 1Een Vlaamsche troep speelt een rol bij de verovering van Engeland. Engelsche hulptroepen helpen Robert de Vries Holland voor zijn stief zoon veroveren.

Archief | 1940 | | pagina 54