15 Het is algemeen bekend, dat de naam ,,Le Mans" vaak in verband gebracht wordt met den naam van de oorspronkelijke bevolking dier streek, waarvan het de hoofdstad was, n.l. ,,les Cénomans". Nu laat ik de naamsverklaring van Maine" hier onbesproken, daar we enkel met ,,Le Mans" te maken hebben en merk op 1°. dat ik die naamsafleiding „Cenomanensis urbs ("Ceno- mansis) *Cenomans met dissimilatie *Cel(o)mans (waarin *Cel tot lidwoord „le" wordt) Le Mans, zeer gewrongen vind. Zij was ons niet zoo uitvoerig, maar globaal ook sinds lang bekend door onze studie van Fransche plaatsnamen en hun ontstaan, 2° dat al deze tusschenstadia daarom door ons met een sterretje aangeduid), voor zoover ons bekend, niet aan charters zijn ontleend, 3° dat deze naamsverklaring in strijd is met twee verschijnselen op taalgebied, die ook bij de ontwikkelingsgeschiedenis der Fransche plaatsnamen wor den aangetroffen, en volgens ons van fundamenteel belang zijn, 4° er een andere verklaring kan gegeven worden van den oorsprong van den naam. die niet gewrongen is, die in overeenstemming is met de Fransche geschiedenis en niet in strijd met de onder 3° genoemde verschijnselen. Men moet niet vergeten, dat men in de geschriften, door Dr. T. aan gehaald, van twee analogieën is uitgegaan. Vooreerst vestigde men den blik op het gelijke element „man' in Cenomanum (de Romeinsche naam voor de plaats) en in Le Mans en in de tweede plaats ging men na, wat met andere stadsnamen van Romeinschen oorsprong was gebeurd. Men wist, dat de „urbs" der Treverii tot Trèves, de „urbs" der Tungri tot Tongres, de „urbs" der Turones tot Tours, de stad der Suessiones tot Soissons, die der Parish tot Paris, die der Tolossates tot Toulouse enz. enz. werden en toen heeft men trachten vast te stellen, hoe men langs overeenkomstige weg uit „Cenomanensis urbs" klankwettig den naam „Le Mans" zou kunnen afleiden. Werkelijk heeft men toen een reeks van trappen geconstrueerd, waarlangs inderdaad bij goeden wil uit „Cenomanensis urbs"Le Mans" klankwettig valt af te leiden. We erkennen direct, dat iemand, die deze Archief 1940 4

Archief | 1940 | | pagina 55