22 zelfstandig eerst „*manne" (door assimilatie) en daaruit naar analogie van den persoonsnaam „man" de vorm „*man" ont stond. Primair is, dat het woord in elk geval uit „manse" zou zijn ontstaan en uit Vlaanderen kwam. Reeds nu wijzen we er op, dat a in Latijnsche charters herhaaldelijk het woord „mansum" voorkwam voor 1° akker, 2° hoeve, 3° maat van bepaalde grootte, hetzij ingepolderd land of moer, b in algemeen Dietsche charters dit woord her haaldelijk vertaald wordt door „hoeve" of ook als „manse" behouden blijft, c echter in Dietsch-Zeeuwsche charters alleen hoeve gebruikt wordt, terwijl daar in samenstellingen „man" verschijnt. Blijkbaar was daar dus „mans" vervangen óf door zijn vertaling „hoeve" óf door een vorm „man", dien we dus veilig als een vergroeiing van „manse" kunnen beschouwen. Op bldz. 75 van het Archief 1939 geeft dan Dr. T. zijn opvatting en verklaring van het woord „man" en verwijst daartoe naar bldz. 74 van zijn artikel in „Nomina Geogra- phica Neerlandia" van 1936. Hij zegt o.m„ dat de term ,,-man" in „hayman" een geheel andere beteekenis heeft dan die in Brakman, Dortsman enz., die volgens hem op personificatie berust1). Ofschoon we wel begrijpen, hoe Dr. T. hiertoe ge komen kan zijn, is voor ons deze verklaring volkomen onaan nemelijk. We vinden deze wetenschappelijk zeer „onvoorzich tig" en feitelijk „onverantwoord". Het komt ons a priori (dus afgezien van andere gronden) veel verklaarbaarder en veel meer voor de hand liggend voor, dat „man" een algemeen gebruikte aardrijkskundige of wil men liever economische of agrarische term is geweest met één algemeene grondbeteekenis. Zonder gebiedende, noodzaak mogen we op dit kleine taalgebied van in de M.E. naar schatting nog geen 30.000 inwoners niet aan twee verschillende woorden denken, afgezien nog van an il Wij vestigen er hier al direct de aandacht op, dat er ook een derde groep woorden met „man" is, nl. die, waarin „man" het eerste deel der samenstelling is ..Manland, Manee, Manneseedie dient te worden besproken.

Archief | 1940 | | pagina 62