28 vlaanderen. Er is alle grond voor deze 4 gebieden vroeger als groote schorrencomplexen te beschouwen, zooals nader zal worden aangetoond. III. Het poldertje „de Verbrande Man'' in de vroegere Gouwe ten N. van Zierikzee. IV. Op Tholen komt voor het Malland. (dat in charters van 1220 en 1229 Manlande wordt genoemd), waarmee men twee gebieden aanduidde nl. Ie een bevang in den ouden polder van Poortvliet, 2e een groot schorcomplex (waarvan het eerste oorspronkelijk onderdeel was), dat om de heerlijk heid van St. Maartensdijk heenliep in een wijden boog van Scherpenisse tot Stavenisse. Later leverde dit schor vooral de gronden op voor de noordelijke polders van St. Maartensdijk en die van St. Annaland. V. Op Beekman's kaart „Zeeland in het jaar 1300" staat in Zuid-Beveland een watertje geteekend, de ,,Man-Ee" ge- heeten het loopt in de Oosterschelde uit en doorstroomt een gebied, langs dien stroom gelegen. Er staat „Manee" maar dit moet zonder twijfel „Man-Ee" zijn, daar het woord „Ee" voor water in Zeeland zéér veelvuldig gebruikt werd. VI. Op de plaats van den vroegeren hayman bij Middelburg ligt ook een watertje op die kaart. Dit heet de „Mannesee" en loopt door dien hayman heen. VII. Ten slotte hebben we het woord „haymanterwijl we uit den „Teg. Staat" weten, dat men in de heerlijkheid van Renesse sprak van den „verschen" hayman, en van den „zouten" hayman. Opgemerkt moet ook nog worden, dat, als men de oude kaarten van onze provincie bestudeert of die van Vlaanderen, zeer duidelijk blijkt, dat, hoe verder men er mede in de geschie denis teruggaat, daarop „de Brakman" 1) steeds kleiner wordt, wat tot de conclusie leidt, dat het eens een moerassig landge bied is geweest, een groote moer voor de kusten van Bouchoute en Assenede, die in de M.E. nog zeeplaatsen waren en dat het water zijn naam aan dit moerassig landgebied heeft ontleend. 1) In dit opzicht is de kaart van Beekman „Zeeland in 1300" niet geheel betrouwbaar, doch schorren zijn daarop ook niet aangegeven.

Archief | 1940 | | pagina 68