34 betrokken. Alleen een zeer klein ambacht ten N. van Noord- wijk, dat pas in de 15de eeuw ontstaan is, nl. Langeveld, omvatte alleen ,,het dorp en de heij "1), zooals het heet, d.w.z. huizen, een klein kerkje en wat duinen en geestgrond er omheen, maar vormde de eenige uitzondering. Pas in 1388 werd de vischafslag van Katwijk aan den Rijn naar Katwijk aan Zee verplaatst, de bekende „Brêeloftsakkers" bij Noord- wijk ontstonden pas door afzanding in de 15de eeuw, Noord- wijk aan Zee verschijnt eerst in 1490 in de grafelijke reke ningen en uit een charter van 1272 blijkt, dat de Haarlemmer hout zich toen nog tot voorbij Noordwijkerhout uitstrekte. Dit zijn slechts enkele feiten, die echter uit de plaatselijke geschiedenis met een ontelbaar aantal andere zouden zijn te vermeerderen. Dit proces van inbeslagneming van den geest voor economisch gebruik bleef doorgaan en is feitelijk ook nu nog niet tot een eind gekomen en was in Zeeland, misschien alleen iets vroeger ingezet, maar stellig van hetzelfde karakter als in Holland2). We hebben de haymanne uit het charter van 1229 dus te beschouwen als boerderijen, als in cultuur gebrachte gronden achter de duinen, en daardoor ontkomt men niet aan de con clusie, het woord „man" op te vatten als „economisch gebruikt stuk grond'want het veen van onder de duinen werd ook veel voor „moerneringe" gebruikt en vaak was één persoon tegelijk landbouwer en uitmoerder. Deze opvatting is ook geheel in overeenstemming met de beteekenis van „meet" in „haemete, hemethe", want wel zegt Dr. T. op bldz. 77 van het Archief 1939 dat Sch. verkeerde begrippen heeft over de vormgeschiedenis van „meet", maar ik geef dit geenszins toe en zal dit ook volledig en uitvoerig aantoonen. Voor „weide" treffen we in het Friso-Saksische Groningen aan den vorm „meede", bijv. in Uithuizermeeden, de Meeden, Meedhuizen. Aan dit woord beantwoordt het 1) Wij ontmoeten dus hier voor geestgrond ook weer het woord „heij" (niet heide). 2) Denken we ook even aan Cats' ..Sorghvliet" en aan Huygens' ..Zeeweg" uit de 17de eeuw.

Archief | 1940 | | pagina 74