35 Friesche ,,miededat bijv. aangetroffen wordt in „Noorder- mieden Ook in Noord-Holland ten N. van het IJ treffen we dit woord aan. Bij Schagen ligt het gehucht ,,de Miede" en bij Nieuwendam het plaatsje „ter Miede". In zuiver Saksische streken, vooral in het O. van ons land dus, en ontegenzeggelijk in overeenstemming met Duitschland, vinden we het woord „maat". De Saksische invloed strekt zich hier uit tot in het vroegere Stichtsche Gooi. dat we in dit op zicht moeten beschouwen als een naar het W. uitstekende kaap van Saksischen taalinvloed. In den Achterhoek vinden we „Hederiksmaat", in Overijsel „Oostermaat", in de ge meente Emmen vinden we de buurt „de Maten", terwijl de weiden langs het IJselmeer in het Gooi als de „maatlanden" bekend zijn. In de Frankische streken, dus in Noord-Holland ten Z. van het IJ, in Zuid-Holland en Noord-Brabant ont moeten we den vorm „made", die hier ook gediphtongeerd voorkomt als „may" of „mey" en in Zeeland 1uitsluitend „may" of „mey". In Zuid-Holland liggen bijv. „Alkemade", „Hoogmade" (buurt bij Woubrugge), „Vromade" (buurt in de gemeente Zwammerdam). In Noord-Brabant treffen we aan „Made2) en Drimmelen" en had men in de middeleeuwen den term ..heimade" of „hemade". Daarnaast vinden we in Zuid-Holland „Meyendal" (bij den Haag), „Ameide"3) (volksnaam „Ter Meij") „De Meye" (dorpje bij Bode graven), „De Meyepolder". In Noord-Brabant „De Maay" (gehucht bij Borkel en Schaft) en in Zeeland: de „mey- of maylanden" langs de kusten van Schouwen en Walcheren „De Mey- of Maypacht" bij Burg, het gehucht „Kwa-Maaye" bij Dreischor, waarvan het de haven was en dat lag bij de May-landen van Noord-Schouwen. 1) In Zeeland is dus al heel vroeg „made" door „maye of mey" ver vangen. Ik ken daar geen vormen met „made", die nu nog bestaan. 2) In Zuid-Holland komt reeds in 1322 een Dieric van der Made voor als baljuw van Schieland en Delfland, terwijl deze naam van ouds in Brabant inheemsch was. (N.R.C., Avondblad C van 18 April 1940, mede- deeling van den archivaris van Rotterdam). 3) Ameide. Gouda, Strijen, Sommelsdijk zijn niets anders dan „verdef- tigingen" van Ter Mey, Ter Gouwe, Strien en Somersdijk, minder juist dan de meer oorspronkelijke volksnamen.

Archief | 1940 | | pagina 75