39 gestaan had, nog in 1750, zooals vanouds ,.de Katte-meet" noemde en dit deel van den polder nog altijd het „Kattemeet- bevangOok hier hebben we dus het woord „meet akker reeds dateerende van 1304. Het zit trouwens ook in den dorps naam „Ellemeet", die al zeer oud moet zijn. Op Tholen ver dween in het dagelijksch leven de naam „meet'' voor akker, maar oudere menschen herinneren het zich uit hun jeugd nog. toen zinnen gebruikt werden als „die „mete" boonen moet nog gewied worden". Zoo is het zeer goed mogelijk, dat het op Goeree en Overflakkee of op de Zeeuwsche eilanden of in Zeeuwsch-Vlaanderen nog wel gebruikt wordt en zelfs nog in volle fleur is. Dit kan van plaats tot plaats verschillen. In West-Noord- Brabant leeft het woord „meet of mete" nog volop. Daar zegt het volk bijvoorbeeld „ik ga naar de meet" of „de wagen met tarwe is nu achter op de meet". We meenen dus het recht te hebben, vast te stellen, dat van de vroegste tijden af, de woor den „meet" en „gemet" naast elkaar in Zeeland en Noord- Brabant en Goeree voorkwamen, het eerste in de beteekenis „stuk grond, waarvan men de grootte precies kent, en dat dus gemèten is", het tweede als aanduiding van een bepaalde „landmaat" endat deze woorden niets te maken hebben met het daarnaast in Zeeland verschijnende „meye, maye die een volkomen andere beteekenis en afkomst hebben, daar deze in verband staan met het werkwoord „maaien Naast „made", dat we in Frankische streken als het pri maire woord moeten beschouwen, dus ook in Zeeland, al kennen we daar nu geen dorpsnamen meer met „made", wat wijst op een al vroeg verdwijnen van dit woord, kwam in Zeeland ook reeds vroeg de vorm „mede" voor. Deze vorm komt o.a. ook voor in de door Dr. T. aangehaalde opgave van de bezittingen van Echternach in Archief 1939, waar van een Duunmede en een Bretmede sprake is, die in de 16e eeuw en later voorkomen onder de benamingen Duyne-meet en Breemeet1). Men zij echter met het verklaren en vergelijken van deze namen hoogst voorzichtig. Daar Dr. T. in zijn betoog 1) Men lette ook hier op de syncope van ,,d".

Archief | 1940 | | pagina 79