41 Op dien grond moeten dus de Goereesche „haemeten" niet beschouwd worden als stukken „weiland", maar als „stukken land in 't algemeen" (waarbij vanzelf ook „weiden" kunnen zijn geweest). Het Brabantsch alleen heeft nog lang de vormen „methe", „mede" en „made" naast elkaar gehandhaafd, ofschoon daar ook „may" voorkwam. Waarschijnlijk heeft in Zeeland de vorm „meet" die blijkens den dorpsnaam „Ellemeet" en blijkens het woord „de Katte- meet" reeds zeer oud is, reeds vroeg zijn invloed op den Frankischen vorm „made" doen gevoelen. De verandering van „made" in „mede" is waarschijnlijk een éérste symptoom ge weest, dat overeenkomt met den groei van Brabantsche ,,he- made" tot „hemede". Men vergete niet, dat het woord „meet" (mete) zeer gemakkelijk „made" kon overwoekeren, daar het als algemeene term vaak voor „made" zal zijn gebruikt, omdat elke „made" tegelijk een meet mete) was. „Made" en „mede" waren op den duur geen partuur voor „meet" en kon den zich slechts redden door in den vorm „mey" te vluchten. De Brabantsche charters brengen ook in dit opzicht veel licht en bevestigen onze zienswijze volkomen. Daar ontmoeten we nl. de woorden „heymade", „heymede", „hemede" en „hemethe", dus feitelijk naast elkaar „made" en „mete", want het staat wel vast, dat de „e" in „heymede" en „hemede" een analogie-e is, die de „a" verving, omdat „hemethe" als meer algemeene term, vaker voorkwam. In Brabant worden dus de twee begrippen „made" en „mete" fijn en oordeel kundig onderscheiden. In het door Dr. T. op blz. 78 van het „Archief" aangehaalde charter blijkt dit overduidelijk „Pascua et terrasque vulgo „hemethe" vocantur". Een hemethe kon dus zoowel een wei als een akker aanduiden, zegt het charter hier zeer duidelijk. Een „hemade" (bijvorm „hemede") is enkel een „weide", want we moeten hier niet denken aan een wisselspelling, daar in ..hemethe" en in „hemede" th en d intervocalisch zijn en men er dus twee verschillende mede klinkers opzettelijk mee aangaf. Dit is geheel iets anders dan de wisselspelling, „Vergad" en ,,'t Veergat", „med" naast

Archief | 1940 | | pagina 81