43 geheel anders en het charter zegt dit duidelijk genoeg. De „wildert" ,,de hemethe") was in dit charter een moer, ge legen tusschen twee andere moeren en wel buiten den dijk. Tevens zij er op gewezen, dat een „wildert" of „hemethe" dus particulier bezit was, geen gemeenschappelijk, waaruit volgt, dat de aanhaling uit een charter op bldz. 78 van het Archief, door Dr. T. gedaan op iets anders wijst dan op gemeenschappelijk bezit. We schreven dit alles over het woord „meet" slechts, om te doen zien, dat met een „haemete" bedoeld werd een stuk land, onverschillig of dit bouw- dan wel weiland was. Die „haymanne" achter de Schouwsche duinen en die „haemeten" op Goeree zullen dus geweest zijn, wat men noemde „versche haymanne", dus zulke, die niet aan het zoute water grensden. Een „Hameteman" of „Hameetman" op Goeree is dus een boer geweest op den geest. Het kan een tegenstelling zijn tot den daarnaast bestaanden naam „Polderman", die echter ook „hoeve uit den polder" kan beteekenen. Dit is ook geheel in overeenstemming met den feitelijken toestand op de geest gronden. We zijn hier bij de behandeling van het woord „man" in de door ons opgesomde samenstellingen uitgegaan van het woord „hayman", zonder nog over het woord „hay" te spreken, dat we aan het eind van ons betoog aan een nader onderzoek zullen onderwerpen. Onze conclusie is, dat in „hayman" het element „man" beteekent „grooter of kleiner stuk land, economisch gebruikt, hetzij dan voor den landbouw, voor hooiland, voor weiland of voor moernering". Ten slotte wijzen we er nog op, dat uit den Teg. Staat onder Zierikzee blijkt, dat nog in 1750 en vroeger geregeld in Zierikzee ook veel „boekweit" aan de markt kwam. Ongetwijfeld zal die gekomen zijn van de boerderijen op „de geest", die half zanderig waren wij hebben althans nooit gehoord, dat op de klei vroeger boekweit verbouwd is. Ook dit pleit, zij het dan zijdelings, voor onze opvatting, dat „haymanne" boerderijen of boerderijtjes op „de geest" zijn geweest. Op het onder scheid tusschen „versche- en zoute haymanne" komen we later uitvoerig terug.

Archief | 1940 | | pagina 83