45 eeuw of minder na die groote doorbraak. Van toen tot 1820 behaalde de zee overwinning op overwinning, vernietigde bijna- het geheele schorgebied, deed 2 polders verdwijnen en eischte voor die, welke zich wisten te handhaven, een zeer kostbaar onderhoud. Bij Scherpenisse moest men inlaagdijk op inlaagdijk maken, de schorren en zelfs de zandplaten voor de kust gingen daar geheel verloren. Bij St. Maartensdijk bleef de Dortsman, maar nu niet langer ais schor, maar slechts als groote zandplaat, bestaan en voor deze plaats was daardoor de strijd minder dramatisch, maar ook hier was later van een groot „mey- of schorgebied voor zijn kusten niet langer sprake. Op genoemde kaarten is de verwoesting nog maar in haar begin-stadium, maar ze is er toch al, m.a.w. voor 1530 is dat schorgebied nog veel grooter geweest dan op die kaarten is aangegeven en bezaten Scherpenisse en St. Maartensdijk voorlanden, waarop men rustig „moeren" kon en waarop ook veel gemoerd werd. Van Zierikzee naar het O. gaande langs Ouwerkerk, Stavenisse, St. Maartensdijk, Scherpenisse, Tho- len, Bergen-op-Zoom, Reimerswaal, Wemeldinge en Goes werden alle voorlanden ook als „moeren" gebruikt. Dit als inleiding. Tusschen de polders Oudeland en Noord in St. Maartens dijk vinden we den Dortsdijk.1) Deze staat rechthoekig op het gebied, dat men den Dortsman noemde en eindigde ook bij dat schor. Het element „Dorts" in deze 2 woorden heeft dus denzelfden oorsprong. Deze oorsprong is wel de volgende Dortsman De Ortsman, Dortsdijk De Ortsdijk. De twee woorden ontstonden dus door samentrekking. Vergelijk „Deehoeve" voor „De Eehoeve". Het schor, dat voor een gedeelte later den Noordpolder opleverde (bij het volk echter nog altijd „de Noord" genoemd) heette dus „de Ort", „d'Ort". Dit is een woord, dat in tal van charters voorkomt in Zeeland, Vlaanderen en Zuid-Holland het is verwant met het meer algemeene woord „ort" „punt of spits", waaruit ook „oord" „plaats" ontstond en beteekende „een in zee vooruitstekend gors of schor". We vinden het, om eenige 1Deze wordt ook wel „Durendijk" genoemd.

Archief | 1940 | | pagina 85