50 „persoon uit den poldermaar ook kan aanduiden „econo misch gebruikt stuk land of hoeve uit den polder". Dan zouden de familienamen „Hayman' en „Polderman "1) een tegen stelling vormen. Lezen we al in de 15de eeuw van een Poppe Hayman als burgemeester van Zierikzee, in 1577 hooren we van een Cornelis Polderman 2) als burgemeester van Goes. Dit was nl. één der heeren, die voor „Goes de aansluiting bij de „Pacificatie van Gent leidde. Beide namen waren dus oud. Ook wijzen we op den naam „Manmaakerdie zeer goed „aanlegger van een moer"' kan beteekenen. Deze woorden wilden we even noemen en er de aandacht op vestigen. Mocht bijv. blijken, dat er ooit iemand geweest was van de familie „Manmaakerdie als moerhandelaar bekend is ge weest, dan zou de naam daarop wijzen. Misschien, dat een of ander, bekend met de Zeeuwsche geslachten, en daarvan beter op de hoogte dan ik, hier nader over kan inlichten. Op bldz. 75 gaat Dr. T. dan verder met het element „hay" in „hay-man" te bespreken. Hij zegt dan, dat Sch, dit op het voetspoor van Boers voor een wisselspelling van „heide" houdt. Dit is in zooverre onjuist, dat ik de meening van Boers het eerst leerde kennen uit het stuk van 1938 van Hubregtse, toen ik al lang mijn conclusie getrokken had. Het idee, dat „hay" „heide" kwam bij mij op, omdat men het buitendijk- sche land bij Hoorn altijd „de hay" noemt. Het nieuwe in Hubregtse's stuk was dus die meening van Boers voor mij niet. Het nieuwe daarin was de naam „Heyborg" voor een hoeve op Goeree tusschen de „haemeten" en de woorden van Fokker „hayen, haysel, hayselmete, voorste en achterste haye". Men lette er wel op, hoe belangrijk dit nieuwe voor de studie van „hayman" was Sinds we ons stuk van 1938 schreven, kwamen nieuwe 1) De naam „Polderman" wijst in elk geval, hoe dan ook op een tegenstelling hetzij tot „Hameetman" of „Hameteman", hetzij tot „hayman". In het eerste geval is „man" in Polderman persoon, in het tweede geval is „man" hierin „economisch gebruikt grondstuk". 2) Dit was nl. één der heeren, die voor „Goes" de aansluiting bij de „Pacificatie van Gent" leidde.

Archief | 1940 | | pagina 90