51 vondsten onze meening bevestigen. Alvorens nu nog nader op Dr. T.'s stuk in te gaan, willen we nog eens een overzicht geven over al onze vondsten en die ook uitvoerig bespreken en toetsen. De namen uit de duinen staan in ons stuk van 38. a. In 1447 is in een charter sprake van ,,de Hye" voor buitenland bij Poortugaal. b. Karei de Stoute gaf in 1459 aan den prior en het convent der predikheeren te Rotterdam de visscherij in het ambacht van Pernis buitendijks aan een „hoze" van zijn land, genaamd ,,de hij". Een „hoze is hier hoogstwaarschijnlijk een smalle land- zoom langs den dijk, wel zoo genoemd naar zijn langwerpigen vorm. In Zeeland heetten zulke smalle landzoomen ook wel „reep" of „strook" zooals we nader zullen zien. Die werd dus ,.de hij" genoemd. Is dit zoo, dan zien we hier, dat de spelling ons niet in de war moet brengen vóór Joost Lambrecht (16e eeuw) kunnen we met eenige overdrijving zeggen, dat ieder de letters van het Latijnsche alphabet gebruikte, om de klanken van zijn Dietsche woorden zoo goed mogelijk te benaderen, vandaar de vele aarzelingen en wisselspellingen uit dezen tijd. Waarschijnlijk is dus „hij" hier een uiterwaard bij Pernis. We treffen in deze buurt trouwens nog de „Heysche Haven" en „de Heyplaat" „haven in de hey" „plaat uit „hei" bestaande", aan. c. Die „Heysche Haven" komt in Charlois voor in een charter van 1579. d. Op de kaart van den landmeter Pieter Resen, voorstel lende het Oosten van het eiland Tholen en het W. van Noord-Brabant, dat daarbij aansluit, een kaart uit de 16e eeuw en die te vinden is in de bekende werken van Ermerins, staat een polder aangeduid met den naam „de Heyde onder Nas- sauwen". Vroeger dachten we altijd, dat dit werkelijk het meest N.-W. puntje van het diluvium was ten N.-W. van Halsteren. Nauwkeurige meting bevestigde dit echter niet we kwamen midden in de klei terecht. Ook de logica wijst beslist op een kleigebied, want een dijk scheidt het op de kaart van het schor er naast. Was het een hoog stuk diluvium

Archief | 1940 | | pagina 91