52 geweest, dan was die dijk niet noodig, terwijl, indien het een laag stuk zandgrond geweest was, de zee het met een laag klei had bedekt hoe we het dus ook nemen, het is een gewone polder geweest, die natuurlijk als schor al heette ,,de heyde onder Nassauwe De naam is ontegenzeggelijk gebruikt om het scherp te onderscheiden van het land van den markies van Bergen op Zoom, want beide heeren hebben hier druk inge polderd in de 15de en de 16de eeuw. De polder maakte deel uit van het land van Breda, dat van de Polanens op de Nas sau's was overgegaan. e. Op 3 Febr. 1412 verkoopt hertog Jan van Beieren, als H eer van Voorne, aan Jan van IJselstein de gorzen en slijken, Bommenee geheeten, heeft aan de oostzijde dat „heydicx" van Greveningen. Wij wijzen op het typische van zoo'n „heidijk" in de middeleeuwen. Men zag daar te midden van de zee en daar door scherp begrensd „een betrekkelijk klein eiland" met een „nederzetting van menschen" er op. Men vgl. „manse in Frankrijk ridderhofstad met land erom" „manse in Schotland priesterwoning met land erom". Hier ook „kleine nederzetting met erbij behoorend land". Heydicx Heydijk.1) We hebben hier een tegenstelling tot het vaak voorkomende „corendijck". Een charter2) spreekt b.v. van den „corendijk" van Wulpendaal (in de heerlijkheid van West kerkeen Goudswaard in de Hoeksche Waard, oorspronkelijk een ingepolderd eilandje, heet nu nog bij het volk „de Korendijk" en staat op oude kaarten, bijv. nog op die van Van Deventer als eilandje, met den naam „de Koren dijk". In tal van charters verschijnt dit woord en wel met 2 metonymisch verwante beteekenissen nl. 1° dijk om een wer- kelijken polder terwijl 2° ook de polder zelf vaak „corendijk" werd genoemd naast het ook veel voorkomende „corenland" 1) Nog in de 19de eeuw is het schor, dat later als „Van Haaften- polder" aan het eiland Tholen werd gehecht, als omkaad eiland, dus als „hey-dijck" gebruikt geworden en werd eenigen tijd voor beweiding aan gewend. 2) Charter van 18 Juli 1440 van hertog Philips van Bourgondië aan den abt van St. Michiel te Antwerpen (Ermerins, deel VIII).

Archief | 1940 | | pagina 92