54 moereilanden, waarvan Beekman spreekt, die voor geruimen tijd werden bewoond, maar eenmaal leeggemoerd, weer wer den verlaten. (Wat worden de woorden „Verbrande man" en „Oude man" nu sprekend!). De kade werd dan door gestoken, ze kwamen weer voor den vloed te liggen, werden weer „bezouten landen", zooals men zei, tot ze hoog genoeg opgeslibd, later definitief werden ingepolderd of.door den vloed vernield, wat natuurlijk ook voorkwam. g. Bij Lisseweghe, midden in de klei, vond ik op een oude kaart van Vlaanderen (te vinden bij Van Empel en Pieters, „Zeeland door de Eeuwen Heen") een dorp geteekend, dat „Heybroek" heet. Deze naam wijst nog op den tijd, dat dit polderland nog „hay" was. Op die hoog opgewassen „hey" zal een moeras, een laagte gelegen hebben, die aan het dorpje, dat na inpoldering hierbij ontstond, den ouden naam van „moeras op de hey" Heybroek bezorgde. h. Het feit, dat men in het kleigebied van Brabant van Geertruidenberg tot Antwerpen als synoniem van de woorden „heimade, heimede, hemede, hemethe" ook het woord „wil- dert" gebruikte en dat deze wilderten, zooals uit tal van charters blijkt als weiland en moerlanden werden gebruikt, wijst op economische exploitatie van gronden buiten de polder dijken. Uit het door ons aangehaalde „charter" van Raams- donk zien we duidelijk, dat de „wildert" buiten den dijk lag, maar het woord zegt het zelf ook voldoende. De opvatting Van Dr. T„ dat het „braakland" was, moet verworpen worden, zooals we reeds uitvoerig aantoonden. Het spreekt vanzelf, dat de menschelijke geest, die rijk en veelzijdig is en graag vergelijkt, ook wel eens aan binnendijksch land dien naam „wil dert" zal hebben toegekend, maar dit was dan tegen het gewone spraakgebruik. Waar nu het woord „wildert" „hemethe", kunnen we dit „he". dat het eerste element van dit „hemethe" is, niet anders aanduiden, dan als „land buiten den dijk". i. Als ons vermoeden juist is, dat ..Hedel" beteekent „kleine hede" of „kleine heide", dan zou ook deze plaats zijn naam te danken hebben aan de „hey" „de uiterwaard" bij de Maas, waaraan het ligt, evenals de buurt „Hedel" bij Oir-

Archief | 1940 | | pagina 94