55 schot (die op een diluviale hei ligt). We geven dit woord dus onder zekere reserve. j. Melis Stoke spreekt ervan, dat na het beleg van Zierik- zee door de Vlamingen in 1304, velen hunner gevangen ge nomen werden op „Poelvoetsheide", bij de duinen. Dit wijst erop, dat in 1304 nog altijd het oude gebied van heer Poelvoet, den vader van den in 1229 genoemden heer Henrick Alaert Poelvoetzsone, dat in 1229 vol „haymanne" lag, naar dien ouden bezitter genoemd werd. Dit gebied werd dus toen ook nog als .heide" aangeduid, wat zoo goed als zeker „zand en geest-grond buiten het eigenlijke polderland" beteekent. k. Naast het woord „heydijck" bestond ook het woord „moerdijck", dat er tot op zekere hoogte een synoniem van was, alleen meer pragnant uitdrukte, waartoe zoo'n omkaad stuk ,,hey" meestal diende, een woord, dat men van Rotter dam tot ver in Vlaanderen vond. In St. Maartensdijk heeft men in den Noordpolder nog de 2 „Moerdijkhoeken", bij Barendrecht ligt nog altijd het gehucht ..Mordijk". Het plaatsje „Moerdijk" in Noord-Brabant, eerst een omkade „moer", later een poldereilandje, dat ten slotte samengroeide met het vasteland van Noord-Brabant, maar toch betrekkelijk pas laat, is bekend genoeg, terwijl het klooster van St. Pieter te Gent in 1268 nog 122 gemeten lands verkocht bij het ge hucht „Moordik" in Beoosten-Blide. We merken hierbij nog op. dat, toen de Noordpolder werd ingedijkt, de hoeken direct al namen kregen. Deze „Moerdijkhoeken" heetten dus al zoo, toen de polder werd ingedijkt en de namen werden uit het ééne veldboek in het andere overgebracht, zoodat de moeren op het schor al „Moerdijk" heetten. In 1255 lezen we van land in Zeeuwsch-Vlaanderen in het kleigebied, gelegen „in den Ort in „Rephede". Dit betee kent „de heide het schorgebied, dat een „reep" vormde". De naam „Reep" voor een langgerekt schor langs den dijk komt in de waterstaatkundige geschiedenis van Zeeland wel meer voor. Zulk een „reep" werd naar zijn vorm ook wel „stroyck" „strook" genoemd, bijv. voor een langwerpig schor langs den Noordpolder in St. Maartensdijk, voor het

Archief | 1940 | | pagina 95