58 dijk staande, een langzaam afdalende dijk loopt „over de hay", aan weerskanten bezet met kleine huisjes en kleine bokking- rookerijen en ook uit de geschiedenis van Rotterdam blijkt, dat op het groote buitengors tusschen de Hoogstraat (de oude zeedijk) en de eigenlijke Maas ook visscherswoningen bij elkaar stonden, terwijl Vere een eindje in zee schijnt vooruit te springen, terwijl ook mijn overtuiging was, dat Mortiere aan den buitenkant van den zuidelijken Arnedijk, dus ook op de ,,hey" lag. Op grond van deze overwegingen meende ik, dat in al die gevallen „hye" beteekende „dorp, gehucht op de hei". De onvaste mnl. spelling leverde ook geen bezwaar op, deze meening te aanvaarden. Gaarne erken ik echter, dat ik, zonder mijn eerste meening geheel terug te nemen, mij mis schien in mijn eerste stuk in mijn ijver om de beteekenis van „heye" zooals mij die de ware voorkwam (en nu nog versterkt voorkomt) te verdedigen, eenigermate te ver heb laten gaan en een mogelijkheid voor zekerheid heb aangezien, want voor Dr. T.'s meening pleit in dit speciale geval evenveel als voor de mijne. Deze erkeninng heeft echter niets te maken met de beteekenis van „hay", dat het eerste element van „hayman' is. Ik volg nu weer het stuk van Dr. T. op den voet. Deze zegt nl„ dat de haymanne gronden waren zonder bepaalde ligging (aan den voet van blz. 75 van het Archief 1939). We zijn dit volstrekt niet eens met Dr. Tack en zullen dit, naar ons beste weten, ook bewijzen. We moeten onderscheid maken tusschen de „versche hay manne en de „zoute" haymanne en het is gelukkig, dat de Teg. Staat ons deze benamingen uit de heerlijkheid van Re- nesse, waar zij beide voorkwamen, heeft overgeleverd. Het spreekt vanzelf, dat deze namen niet alleen daar zijn gebruikt, maar ongetwijfeld overal in Zeeland. Om nu te weten te komen, wat men daarmede bedoelde, gaan we uit van de „zoute" haymanne. Wanneer werd in Zeeland vroeger in „waterstaatkundigen" zin het woord „zout" gebruikt Altijd dan, wanneer het over dingen ging, die rechtstreeks aan den invloed van het zoute water dus van het buitenwater waren

Archief | 1940 | | pagina 98