59 blootgesteld. Een „zoute" dijk was een dijk langs het buiten water. Het was de tegenstelling tot „droge, versche dijk of tot binnen- of middeldijken leeft nog voort in den familie naam „Soutendijk", zooals ook trouwens de naam „Droogen- dijk" nog bestaat. Een „zoute dam was een dam door een kreek, die bij ebbe gebruikt werd, om er met schapen of runderen over te gaan of zijn eigen reis te verkorten. Het was een algemeene term, soms ook rechtstreeks onder den naam „Soutendam" als eigennaam voor zoo n dam gebruikt. Zoo waren de dam door de Vosvliet bij het Oude Kerkhof in Poortvliet, de Kalversdam door de Pluympot of Haast-Ee, de dam naar „de Last" bij Noord-Beveland van die „zoute dam men" en de eerste heette ook „de Soutendam' Een „zoute" gracht was niet enkel een gracht met zout water, maar be paaldelijk een gracht, die in verbinding stond met het buiten water. St. Maartensdijk had zijn „zoute en zijn zoete veste" (beide namen bestaan nog), Zierikzee zijn Zoute, Brakke en Versche Veste, Bergen op Zoom een „Zoute gracht". De „Zoute Vaart" was dat deel van het Zwin, dat ten N. van Damme onmiddellijk met de zee in verbinding stond in tegen stelling tot de ten Z. van de Damsche Sluis liggende „Vars- sche Vaart". „Bezouten" landen waren in Zeeland altijd landen die ingeloopen waren en dus weer opnieuw onder den invloed van het buitenwater stonden. Zulk een ingeloopen polder kon weer beverscht worden, d.i. men kon de gaten in de dijken stoppen, zoodat het zoute water geen toegang meer had. Bij indijkingen waren „verschkaden" de voorloopig aange legde lage dijken, die het buitenwater alvast voor eenigen tijd afsloten. Uit dit alles is duidelijk, dat een „zoute hayman" dus een hayman was, waarop het buitenwater zijn invloed kon doen gelden, m.a.w. een „hayman buiten den zeedijk". In tegenstelling daarmee lagen de „versche haymanne" niet blootgesteld aan het buitenwater. We kunnen veilig aan nemen, dat dit de haymanne achter de Schouwsche en Wal- chersche duinen waren, dus de haymanne op den geestgrond en die onder den naam „haemeten" ook op Goeree lagen en

Archief | 1940 | | pagina 99