64 Marinus Janssen, die in het bewaard gebleven deel op een boerderij woonde, was vóór 1600 gehuwd met een dochter van Adriaan Domisse en daardoor zwager van Cornelis Do- misse, Vermoedelijk is hij daarom niet als schepen verkoren in 1614 komt hij voor als gehuwd met de wed. Cornelis Sy- mons. Het zwagerschap was dus vervallen, en wij treffen hem na Juli 1612 als schepen aan. Uit een „cogier of specificatie van de guysen" van Juli 1606 t) blijkt, dat er 14 huizen na dezen vloed zijn overgebleven. Er is over de lotgevallen van deze kleine gemeenschap wei nig te melden, nu over een tijdvak van 40 jaar alle boeken ontbreken. Waar vele ingezetenen reeds jaren kerkelijk tot Kruiningen behoorden, zullen zij zich wel meer en meer één zijn gaan gevoelen met de inwoners dier gemeente. Dit dorp lag dichtbij, maar ook Waarde lag in de nabijheid. De woningen lagen echter alle aan den kant van Kruiningen. Wie thans van Waarde naar Kruiningen gaat, ziet wel den dijk, die de afscheiding met Waarde tot stand bracht, doch naar den Kruiningschen kant is geen dijk meer te zien. Een kleine terreinverhooging geeft de plaats aan, waar deze vroeger lag. Op de kaart van Hattinga (1747-1748) staat deze dijk vermeld als geslegten Saidijk. Reeds meer dan een eeuw vroeger was deze dijk geslecht; in een acte van 12 Januari 1658 2) ter zake van een beslaglegging op 12 October 1657 wordt reeds gesproken over de Saydijk in den Oost- hinkelenpolder, buiten de jurisdictie van Cruyningen. Reeds toen was de polder feitelijk één met Kruiningen toch hield de polder nog zijn eigen dijkgraaf en gezworenen. Ook na de vereeniging met Kruiningen bleef dat zoo. Het is te be grijpen, dat die tot stand zou komen. Dit was toch een te kleine gemeenschap voor het hebben van een eigen regeering. Men moet zich er slechts over verwonderen, dat de toestand 70 jaar aldus kon blijven. De samenvoeging wordt als volgt 1) Lasonder no. 3369. 2) Lasonder no. 3372.

Archief | 1941 | | pagina 100