65 vermeld in den gerechtsrol van Kruiningen „Op 14 De cember 1676 heeft de secretaris Pieter Geenssen op last van den Heer van Kruiningen de vierschaar in den Oosthinkelen- polder opgeheven, behoudens dat het kohier van den lOOsten penning voor den polder afzonderlijk zal worden gehouden en dat een inwoner van den polder als schepen zal zitten in den magistraat van Kruiningen. De kerke- en armegoederen worden gemeen. De secretaris heeft de nog zittende schepenen bedankt en ontslagen van den eed en tot schepen van Krui ningen aangesteld Marius Jacobsen, woonachtig in den pol der." Elders draagt deze Jacobsen de naam Hovelman. Wij hebben tot hiertoe in het midden gelaten of de heer lijkheid uit één of uit twee polders bestond. Als er slechts één polder geweest was. is het toch wel be vreemdend, dat reeds op oude kaarten een dijk geteekend is, die de heerlijkheid in twee ongeveer even groote stukken verdeelde, Dezen dijk vindt men steeds op de kaarten, uit de 16e eeuw dagteekenende. Op de hiervóór aangehaalde kaart uit den Geschiedkun digen Atlas wijst de benaming zeker op twee polders de eene wordt Oost-Hinkelenpolder, en de andere Onze-Lieve- Vrouwepolder genoemd. Aannemelijk is de veronderstelling van dr. Beekman 2), dat met deze de West-Hinkelsche pol der moet zijn bedoeld, die nog op de kaart van N. Visscher als schor voorkomt; de opgave van 1597, hierboven weerge geven, moet echter wel een vergissing zijn, al was deze polder dan toen nog niet ingeloopen zij is in ieder geval onvolledig, daar Maximiliaan van Kruiningen beide deelen bezat. Overigens is er groote verscheidenheid in naamgeving. Op de kaart Zeelandia Comitatus van Nicolaes Visscher staat de Oostpolder, Oostkinkel ofte Onservrouwenpolder. Op een geteekende kaart van 1595 3) heette het noordelijke 1Lasonder no. 3246. 2) Tekst Geschiedkundige Atlas, Zeeland in 1300, blz. 51. 3) C. de Waard, Inventaris der kaarten en teekeningen (in het Rijks archief in Zeeland), no. 643 (verloren). Archief 1942 5

Archief | 1941 | | pagina 101