70 aan Brouwershaven schrijven, dat het dc geboorteplaats was van Cats en de geleerde Hobiussen Quo celebretur habet vix Brouershavia quicquam Quam quod Catziaden miranti protulit orbi Et doctos Hobios1). Voor deze vleiende uitspraak bestond wel enige reden, want behalve Hobius van der Vorm (die eigenlijk geen Hobius is) hadden zowel Jacob Hobius als zijn dochter Johanna enige naam gemaakt als dichters. Van Jacob Hobius kennen we twee gedichten. Het ene is een lofdicht „Op de drie boucken der Sinne-dichten ende beelden van den hoogh-gheleerden Heere D(ominus) Jacob Cats", dat men voorin de Sinn' en minne-beelden (1618) van den Brouwershavensen dichter vindt 2). Cats, dien we al als getuige hebben aangetroffen bij de doop van Hobius' tweede dochter, was een achterneef van Jacob. Diens moeder, Liele Kempe, was nl. een dochter van Jacob Kempe (f 1569) en Salome Cats (f 1571), en deze Salome Cats was een zuster van Adriaan Cats (geb. 1535, f eind 1599 of begin 1600), de vader van den dichter3). Hoewel Hobius van dezelfde leeftijd zal zijn geweest als Cats, en de laatste zijn Brouwers havensen neef veertig jaar overleefde, behoorde Hobius dus tot een jongere generatie dan hij. Het tweede gedicht, dat we van Hobius bezitten, verscheen eerst na zijn dood in de Zeeusche Nachtegael (1623), de bundel waarin de Zeeuwse dichters trachtten aan te tonen dat ook Zeeland in de letterkunde ging meespreken, en het werkelijk niet Holland alleen was, dat dichters kon voort brengen. Aangezien Cats in de samenstelling van dit boek een groot aandeel heeft gehad, mag men aannemen dat door 1) Caspari Kinschotii Pocmata (Hagae Comit., 1685), p. 112. Vertaling Ternauwernood bezit Brouwershaven iets. waarop het roem mag dragen, behalve dat het Cats heeft voortgebracht voor een wereld, die hem bewondert en de geleerde Hobiussen. 2) Jacob Cats. Sinn'- en minne-beelden (Middelburgh 1618), blz. 3) Ik dank deze uiteenzetting van de familie-relaties tussen Cat; en Hobius aan den heer P. D. de Vos.

Archief | 1941 | | pagina 106