76 En hebbe moeten sien in plaets van u ghelaet De stuere dolle zee die noyt haer woelen laet. Hce dickmael. alst mijn glas A) was om te staen te roere, Heeft my u soeticheyt. meer als ick 'troer, doen roere, Dan stierd' ick 'tschip bekaeyt 2), en seyld' een quade streeck 3) Wat creech ick van de maets dan inenich harde streeck?"1) En alsset drijf-weer 5) was, en dat men twant ginck paeyen 6), De stier-man was dan bly maer wic sal my nu paeyen, My, dacht ick. die nu derff mijn scetstc tijt-verdrijf. En in dees wilde zee slechts voor een ander drijf. Och scheepje drijft toch heen, ick sal my onderwinden. U roer te vatten aen, en stieren voor de winden Nae huys, nae 'tmeysse toe soo rtae ick dan en macl Maer wat ist te vergheefs is dat dan altemael. Dat is niet te vergheefs dat ick jou mach aenschouwen, Martijntje, die ick hou de schoonste van ons Schouwen, Dat ickje noch ghesont en wel te passé") sie, En my mach voughen weer, als voorcn by jou sye. En kussen uwen mont. Mart. Bey soet, bey hola s) Steven, Je mijd9) mijn half-cleet10) niet al heb ick corts11) ghesteven En roos-ghewijs gheleyt gaet recht en op je leen12), Ten veerstje schijnt wel niet13), al ist wat lang eleen. Nou Steven allenoech. Men moet sus 14) by de wegen Niet mallen, jy en cont ghecn dingen overwegen. Te weet dat onder mijn ghespelen vele zijn Veel bitterder dan gall'. veel suerder als azijn. Daer isser al nae thoot15); soo sy maer yet vernemen, Sy sullen my terstonts wel op de hoorens nemen10); Daerom gaet op jou leen. Stc. Martijntje, dat jou hart Niet waer soo kout als ijs, off uytter maten hart, Al dese soeticheyt sou jy my al vergheven Dit kusken dat ick jou uyt liefde wilde gheven Sou jy in danck ontfaen. en toonen niet te min My noch al meerder gonst om dat ick u bemin. Off ist jou in de wech 17) dat ick rechts uyt den schepe, Jae qualick noch aen lant, wat vreuchden heb gheschepe In u ghesicht. en dat ick vuyl en onghedaen 18). Begrommelt19), stijf vant 'tleer, u vrientschap heb ghedaen?20) Gheeft my daer van gheen schuitAl quam ick rechts van 't kaken Beharingt en bebloet, als ick maer dese kaken, Als ick maer eens besaech hoe knap jou lichaem stont, Ick vlooch u om den hals. en custen u terstont. Martijntje; comje schier21) off morghen eens te trouwen Aen my off aen een aer meenjy ter goeder trouwen Dat as je man by nacht comt uytter zee te bedt Dat hy van 't Mosseljaet 22) sal ruyeken jy weet bet 23). 1) de tijd op een schip wordt met glazen gemeten. 2) verkeerd (gezegd van een schip, dat zich niet goed meer laat besturen). 3) richting, koers (eigenl. het 32ste deel van een windroos). 4) terechtwijzing. 5) weer, geschikt om al drijvende of met drijfnetten te vissen. 6) het want vieren, bot geven, laten uitlopen. 7) in welstand, goed gezond. 8) wacht even, stil wat! 9) ontziet, vermijdt. 10) borst lap, wat nu in Zeeland beuk heet. 11) zo net. 12) op je leden, op je benen. 13) Deze plaats is niet duidelijk, missclven tengevolge van een drukfout 14) zo. 15) het stijgt haar dadelijk naar het hoofd. 16) over de hekel halen. 17) zit het jon in de weg. 18) lelijk, morsig. 19) bevuild, besmeurd. 20) blijk gegeven van mijn genegenheid. 21) schielijk. '22) muskeljaat, muskus. 23) beter.

Archief | 1941 | | pagina 112