XII bodem der sleuf, den licht gekleurden grond van den wal het is blauwe klei, die aan de grachtzijde den voet van den zand- wal tegen inwatering beschermde. Zeer scherp teekende zich daartegen de donkere veengrond af, waarmede de vm. gracht is gevuld de ingraving voor de gracht gaat bijna recht naar beneden. De donkere ingraving in het midden op de hierbij gaande afb. 1 is een storing uit later tijd daarboven de sterk met puin vermengde grond bovenaan is de onzuivere grond, die sedert de Middeleeuwen over alles heen is gebracht, nadat de oude wal was geslecht. De donkere grachtvulling van veen en moddergrond werd verder aangetroffen over een af stand van ongeveer 42 m. aan het einde teekende de gracht vulling zich weer af tegen de zuivere blauwe klei, waaruit aan het uiteinde der sleuf de natuurlijke bodem bestond. Hierdoor was de buitenoever der gracht bepaald, doch deze was door grondstortingen minder duidelijk dan de andere. De kogelpot scherven, in de gracht gevonden, wijzen op een dateering van 9e of 10e eeuw, doch laten, daar zij ook later nog voorkomen, een preciseering daarvan niet toe. De eerste echt-Karolingische scherf, een scherf van een zgn. relief-band-amfora (zie afb. 2 nos. 1, 13), echter werd ge vonden op den hoek van Kapoenstraat en Wal bij het uitbre ken van een kelder, die minder diep gefundeerd was dan de meeste andere. Bij het graven was daar, 1.6 m. onder het oppervlak van de straat (3.57 m. A.P.) het Karolingische niveau blootgekomen, een woonvlak, waarin sporen van huttenleem en een afvalplek met mosselschelpen werden ge vonden Een doorgraving van den wal bracht hier hetzelfde resultaat als boven is vermeld. Deze gegevens werden bevestigd door de ontgraving van het terrein achter een der huizen aan de Korte Burg. Daar werd een Karolingisch woonvlak ontdekt, nl. grondsporen van huizen, terwijl tal van Karolingische scherven (zie afb. 2) 1) Verdere vergraving van dit terrein voor den wederopbouw bracht fragmenten der hutten en diverse fragmenten van aardewerk en leer aan den dag (Noot van de Redactie, 1942).

Archief | 1941 | | pagina 18