2 houden. Binnen deze historisch nog altijd voorname landstad was de geneeskunde, zeer bijzonder gedurende de 19de eeuw, uitstekend vertegenwoordigd geweest. De ligging der stad (tot 1914 van de andere provinciën uit alleen per boot of spoor, maar niet langs een straatweg te bereiken) mocht in enkele opzichten remmend hebben gewerkt, echter niet op de wetenschappelijke belangstelling en de maatschappelijke in zichten harer geneeskundigen. Deze omstandigheden waar borgden voor het onderzoek een voldoend geschakeerd en gaaf historisch gegeven, bovendien door overzichtelijke afmetingen voor bestudeering toegankelijk. Omstreeks 1900 bestond te Middelburg al sinds verscheidene jaren een evenwicht van krachten tusschen den wetenschappe- lijken drang naar maatschappelijke verbeteringen van de zijde der geneeskundigen en de waakzaamheid van verschillende besturen daartegen. Het was alsof onder de geneeskundigen vermoeidheid was ontstaan na den langen en veelbelovenden aanloop gedurende de tweede helft der 19de eeuw. Omtrent dien aanloop worden wij uitstekend ingelicht door het geschrift, verschenen ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Vereeniging van genees- en heelkundigen in Zeeland, een onderdeel der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst1). Wat al commissies, onder zoeken en rapporten op allerlei gebied In het bijzonder scheen de werklust van enkele Middelburgsche voormannen onbe dwingbaar. Het werk door mannen als A. A. Fokker, C. de Man, J. P. Berdenis van Berlekom, J. C. Bolle, en tal van anderen als hun medewerkers, tusschen de jaren 1848 en 1890 verricht, was even veelomvattend als veelzijdig. Wij noemen hier de oprichting van een ziekenfonds te Middelburg (1848, een verre voorlooper dus der latere Maatschappij-ziekenfondsen), de stichting eener afdeelings- 1) Ter herinnering aan het vijftigjarig bestaan van de Vereeniging van genees- en heelkundigen in Zeeland. Middelburg, 1898.

Archief | 1941 | | pagina 34