3 bibliotheek (1849), een onderzoek naar het gebruik van alcoholische dranken in Zeeland (1851), een voorstel voor de regeling der armpraktijk (1852), een regeling der revacci- natie (1852), een onderzoek naar de reglementen ter bestrij ding der hondsdolheid (1852), een onderzoek naar de vrij stellingen voor de militie (1852), een onderzoek naar het zoogen. levend begraven (1853), het schrijven eener medische topographie van Middelburg (1854), voorstellen tot het in stellen eener Gezondheidscommissie te Middelburg (1857), de instelling eener commissie voor een Ziekenverpleging te Middelburg (1859), een commissie voor verbetering van de kennis der bakers (1859), de stichting van een zwembad te Middelburg (1860), de stichting van een Armamentarium medicum te Middelburg (1861), een onderzoek naar de mo gelijke gevolgen van de afdamming van het Sloe (1871, spoor wegaanleg). Met al deze onderwerpen, naast tal van kleinere, hield de jonge Vereeniging zich bezig. Voegen wij daarbij de talrijke onderzoekingen van dr. J. C. de Man op het gebied der besmettelijke ziekten, der sterfte-statistieken en der ge schiedenis van Zeeland, en herinneren wij aan het vele werk door de geneeskundigen De Man en Bolle gedaan op het gebied van het ziekenhuiswezen te Middelburg, dan mogen wij ons terecht verbazen over zooveel werklust en werkkracht 1 Dat op een zoo ruim verbruik van energie vermoeidheid volgde was op zich zelf al physiologisch verklaarbaar, maar in het onderhavige geval is het niet moeilijk bovendien een drietal andere oorzaken van het verschijnsel te onderscheiden. Ten eerste was de samenleving zelf nog volstrekt niet rijp voor al die verbeteringen, vervolgens pakte de Vereeniging tal van zaken aan waarvan de uitvoering haar krachten verre teboven ging, en ten slotte, en dat was zeker het ernstigste, waren de verschillende bestuurslichamen op dien stortvloed van nieuwigheden allerminst gesteld. Zelfs de toenmalige Re geering stond wantrouwend tegenover de oprichting der 1D. Schoute, Het wetenschappelijk leven van Dr. J. C. de Man. Archief van het Zeeuwsch Genootschap, 1915. D. Schoute, Dr. Bolle en zijn werk. Archief 1926.

Archief | 1941 | | pagina 35