5 het Gasthuis opgenomen, reeds lang onder de goede behan deling van dr. Bolle hersteld. Maar al moet dan worden toegegeven dat de onmiddellijke uitkomsten menigmaal ontmoedigend zijn geweest, wij zullen niet voorbij zien dat in later jaren die destijds beoogde ver beteringen wel degelijk tot stand kwamen, zij het dan lang niet altijd onder de leiding van den kring der geneeskundigen te Middelburg. En wat nog minder onopgemerkt mag blijven bij al die voorstellen', verzoeken, rapporten, zien wij die Zeeuwsche geneeskundigen vervuld van verlangens naar ver beteringen ten bate der samenleving, niet ten bate van zich zelf. Wel zou het mogelijk zijn op te merken dat het stichten van een gemeenschappelijk boekenbezit en van een gemeen schappelijk instrumentarium doet denken aan een terugkeer naar oude gildetoestanden, maar de gildebroeders werden daartoe genoopt door de moeilijkheid de toen nog zeldzame boeken en instrumenten machtig te worden, terwijl bij de ge neeskundigen in de 19de eeuw overwegingen van finantieelen aard een belangrijke rol speelden. Ook zonder dat de schrijver dit heeft bedoeld, spreekt het overzicht van dr. De Man in het feestgeschrift telkens van den waarlijk soberen staat des levens bij de meeste toenmalige Zeeuwsche geneeskundigen, De tegenwoordige toestand, door ieder vanzelfsprekend ge acht, dat de arts de hem noodzakelijke boeken en instrumenten in eigen bezit heeft, pleit voor den inmiddels algemeen ge stegen welstand der artsen, al heeft zich op het gebied der specialismen onderwijl alweer iets nieuws ontwikkeld. Maar dat laatste is een gevolg van den omvang, de samengesteld heid en onverplaatsbaarheid van verschillende moderne in strumenten van onderzoek en behandeling, evenals van de onmatige uitbreiding van de moderne vak-literatuur. Van de leidinggevende geneeskundigen in de 19de eeuw waren J. C. de Man, J. P. Berdenis van Berlekom en C. Bolle omtrent de jongste eeuw-wisseling nog te Middelburg

Archief | 1941 | | pagina 37