6 werkzaam, al was de eerstgenoemde toen al een man van ruim 80 jaar en had hij zijn praktijk tot het verleenen van consulten beperktbovendien had zich, sinds 1890, de arts J. J. Berdenis van Berlekom, zoon van den in de tweede plaats genoemden geneeskundige, te Middelburg gevestigd en was daar snel in aanzien gestegen, bij de zieken evenzeer als bij zijn collega's. Deze vier leden van de afdeeling Walcheren der Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst, welke afdeeling was afge- splitst uit de vroegere Vereeniging Zeeland, genoten in en buiten de wereld der geneeskundigen groot gezag. Niet alleen dat zij als geneesheeren uitstaken boven hun omgeving, dat zij als geboren Zeeuwen (drie hunner waren zelfs geboren Mid delburgers) van alles en van ieder de voorgeschiedenis kenden, geheel vertrouwd waren met de gevoelens en gevoeligheden der bevolking en met de landstaal, zij waren ook door familie banden met invloedrijke bewoners van stad en omgeving ver bonden. Hun woord woog zwaar, binnen en buiten de groep der geneeskundigen, ook in het Hoofdbestuur der Maat schappij en in haar algemeene vergaderingen. Dat de jongeren onder de geneeskundigen zich op hun leiding verlieten, is door dat alles begrijpelijk, maar wordt dat nog veel meer wanneer wij denken aan hun opmerkelijke gave van spreken. Niet dat wij deze mannen welsprekend zouden willen noemen. Dat zou hun naam kunnen schaden, want welsprekendheid wordt onder Nederlanders meer gewantrouwd dan gewaardeerd. Maar zij beschikten, ieder op zijne wijze, over zeggingskracht. Heldere voorstellingen, weergegeven in duidelijke taal, hier en daar een vergelijking uit eigen verbeeldingskracht geboren, in woordkeus en uitspraak de gebondenheid aan den Zeeuwschen bodem dikwijls bewijzend, ziedaar de macht van het woord waartegen ook een Nederlander niet bestand is deze macht was hun van nature eigen. Wanneer een der jongeren onze doktersbijeenkomsten ver liet of na een persoonlijk gesprek afscheid nam, ging hij menigmaal naar huis met een indruk die na jaren, zelfs nog in de eigen woorden, bewaard zou blijken te zijn. Er lag ongetwijfeld naast vastheid ook voornaamheid m de leiding,

Archief | 1941 | | pagina 38