7 die van die ouderen uitging behalve belangstelling voor vooruitstrevende medische en sociale begrippen, kweekte zij eerbied voor wat in het verleden door onze geneeskundige voorgangers was beproefd en gedaan. Op dezen betrouwbaren grondslag ging het medische leven te Middelburg de 20ste eeuw in de jongeren wisten dat de leiding der ouderen hun den weg wees ten opzichte van het verleden, evenals ten opzichte van den bijzonderen aard der bevolking, temidden van welke allen geroepen waren hun zieken te behandelen. In de eerste jaren der nieuwe eeuw is de ontplooiing van het medische leven te Middelburg traag gegaan, beslist langzamer dan in de meer centraal gelegen deelen van ons land het geval is geweest. Maar tijdens den wereldoorlog, en vooral daarna, ging het in sneller tempo. Gaandeweg kwamen er meer specia listen, die, naar den aard van hun werk de geneeskundige voorziening in even zoovele stukken verdeelden. Daarmee veranderde de medische samenleving te Middelburg tot in den grond. Dat de vroegere leidsmannen heengingen, hetzij door den dood of door vertrek, werd als verlies gevoeld, echter niet zóó algemeen als het geval zou zijn geweest indien het zwaartepunt der medische voorziening niet onderwijl een ver schuiving had ondergaan van het gebied der huisartsen naar dat der specialisten, waardoor de band met de leiders, allen huisartsen, gaandeweg al wat losser was geworden. De spe cialisten, onder wie zich geen enkele geboren Zeeuw bevond, zochten nu hun eigen wegen en vonden die als vanzelf. Het kan niet worden ontkend dat het werken van al die specialisten ten goede kwam aan het wetenschappelijk karakter van de medische voorziening, wat echter niet verhinderde dat de specialisten zelf zich bewust werden van de nadeelen ver bonden aan die steeds verder schrijdende verdeelingen in het medisch onderzoek en in de behandeling. Het viel moeilijk te ontveinzen dat de zieken ondanks dat

Archief | 1941 | | pagina 39