12 huis zoo dikwijls heerschende plaatsgebrek, het waren allemaal gegronde redenen het geneeskundige werk zonder tijdverlies te doen afloopen, zoodat er weinig gelegenheid kon over schieten voor een meer tot het gemoed der zieken sprekende bejegening van de zijde der doktoren. Daarbij kwam nog iets anders. De geneeskundige weten schap, die zich sinds haar machtige ontwikkeling zco gaarne schaarde onder de natuurwetenschappen, had in het bijzonder aan het werk der specialisten iets gegeven van de vaste om grenzing van begrippen, die in de exacte wetenschappen thuis is. Men kende zijn eigen vak met alle waarnemingen, onder zoekingen, reacties, foto's, die daarbij als onmisbaar werden verlangd aan al die vak-eischen met nauwgezetheid te hebben voldaan, gaf een gevoel van wetenschappelijke veiligheid, waarbuiten men zich heel ongaarne waagde. Daarbuiten loerde het monster der kwakzalverij. Veel liever dan in die richting gevaar te loopen, plaatste men zich op een berustend-wijs- geerig standpunt, meestal in enkele korte aphorismen uitge sproken voorkomen is beter dan voorkomen te worden, wij leven niet maar worden geleefd, de dood komt meest als vriend, en dergelijke allemaal opvattingen, waaraan een zieke en zijn familie niet veel hebben. Dat de groep der specialisten te Middelburg zonder uit zondering bestond uit menschen van vrijzinnig-religieuze op vattingen, was op zich zelf geen bezwaar, maar het vlocht toch ook geen bijzondere banden met een bevolking, die over wegend gereformeerd was of katholiek. Al deze omstandigheden tezamen genomen, hadden binnen weinige jaren aan de uitoefening der geneeskunde te Middel burg iets uitgesproken koel-verstandelijks gegeven, waarbij de specialisten de leiding hadden, maar waarin ook de huisartsen langzamerhand, zij het op voorzichtigen afstand, waren gevolgd. De samenleving had bewondering voor deze ge neeskunde en schonk haar vertrouwen, terwille der nieuwe wetenschappelijke mogelijkheden en de zegenrijke toepas singen aan het ziekbed. Schonk zij ook haar hart In dezen staat vond dr. Martens bij zijn vestiging te Mid-

Archief | 1941 | | pagina 44