13 delburg de geneeskunde, zonder zich van dien staat bewust te zijn. Hij begon zijn werk overeenkomstig zijn wetenschap pelijke kennis, zijn inzichten en zijn persoon, zooals hij die had meegebracht. En nu geschiedde, wat gegeven de ons verborgen ge bleven werkelijkheid, onvermijdelijk geschieden moest het onderdrukte gevoelsverlangen van de Middelburgsche samen leving vond op explosieve wijze zijn weg. Wat menige andere samenleving in ons land zonder bezwaar blijvend zou hebben verwerkt, was voor die te Middelburg te veel geweest. Aldus uitte zich haar aard. Voor wie in de gelegenheid waren dr. Martens veelvuldig gade te slaan bij diens omgang met zieken en hun familieleden, werd het spoedig duidelijk hoe groot het verschil was met dien zijner nieuwe collega's. Ongetwijfeld lag een deel van dat verschil op zuiver wetenschappelijk gebied. Middelburg had tot op dien tijd nooit een specialist-internist bezeten, zoodat de zieken daar, en ook tal van collega's, voor het eerst kennis maakten met dezen nieuwen vorm der geneeskunde, hun op zoo bijzonder deskundige wijze geboden. Maar niet minder groot was het verschil op het gebied der psychologische be handeling der patiënten en hun familieleden. Dr. Martens zelf, innemend, rustig en belangstellend in zijn optreden, was een kunstzinnig man, een uitstekend menschenkenner, wien de diplomatie onder de menschen een spel was zonder geheimen uit heel zijn opgewekte persoonlijkheid straalde een warme liefde voor het leven in al zijn uitingen, ook in de genietingen. Hoeveel werk hij ook mocht hebben, steeds bleef hij de vrien delijkheid zelf, en kon elke zieke de overtuiging schenken voor diens bijzondere zorgen en klachten den tijd te hebben, evenals de zekerheid dat alles, wat maar in zijn vermogen lag, zou worden gedaan. En geroepen aan het ziekbed van een ernstigen patiënt bond hij, zelf levensminnaar, een onverzoen- lijken strijd aan met ziekte en dood. Zelfs de eenvoudigste zieke voelde dan bij ingeving dat hij nu den bijstand had ver kregen van iemand, die tot het uiterste zou vechten tegen al wat hem kwelde en beangstigde. Dan was er bij dr. Martens

Archief | 1941 | | pagina 45