22 der gewone scholen spoedig haar beslag kreeg. De waarheid is echter, dat pas op den 2 Mei 1591 (dus ruim 17 jaar na den overgang van Middelburg) de magistraat een ordonnantie deed afkondigen, waarbij het geven van onderwijs voor dien tijd zeker afdoende geregeld was. Het zij mij daarom vergund in korte trekken te schetsen, hoe in dit overgangstijdperk door gedurigen arbeid en strijd de reformatie van het onderwijs te Middelburg bewerkt werd Nadat Geleyn Jansz. d'Hoorne uit zijn ballingschap te Mid delburg was teruggekeerd, werd hij daar de eerste predikant. Onmiddellijk stelde hij een voorloopigen kerkeraad in, die den 8sten Maart 1574 voor het eerst vergaderde. Reeds den 17den Maart besloot deze den magistraat te vragen den katholieken rector der Latijnsche school af te danken en verzocht tevens, dat zij ,,de scool deden scoon ende gereet maken". Uit het bovenstaande bleek reeds, dat hun verzoek werd toegestaan. Maar de predikant had vernomen, dat in de armschool in de St. Jansstraat een priester de kinderen nog steeds „allerlei papisterie" leerde en zelfs voor eenige Katholieken in het geheim de mis opdroeg. Besloten werd een nader onderzoek in te stellen. Het gerucht bleek waar te zijn. Bovendien had men vernomen, dat de soldaten den priester dreigden dood te slaan en zijn huis te plunderen. Men begrijpt, dat de magi straat verzocht werd den priester te verbannen, mede ook om doodslag te voorkomen en daar juist Lieven de Mey met een goede attestatie van Colchester was ingekomen, beval men dezen als zijn opvolger aan. Het is zeker zeer opmerkelijk, dat het verzoek werd afgeslagen. Spoedig echter kwam de magistraat op zijn besluit terug de priester moest verdwijnen en de beschermeling van den kerkeraad mocht hem vervangen. Ook de particuliere scholen gaven redenen tot klachten. Op 24 Maart 1574 toch deelde dHoorne mede, dat niet alleen nog steeds katholieke schoolmeesters voortgingen met onder- 1Het volgende is gebaseerd op raadpleging van de notulen van Wet en Raad van Middelburg en van den Kerkeraad der Ned.-Duitsch Herv. Gemeente, die thans verloren zijn, benevens van Gecommitteerde Raden van Zeeland.

Archief | 1941 | | pagina 54