26 zij misschien den Sabbath ontheiligd door de kinderen ook op den Zondag tot hun scholen toe te laten voor het gewone onderwijs Vast staat, dat dit hier en daar in de Nederlanden gebeurde en dat dit euvel in 1586 die afmetingen had aange nomen, dat de Haagsche Synode van dat jaar het noodig acht te het ook aan den zeer rechtzinnigen graaf van Leycester be kend te maken, in de hoop natuurlijk, dat hij het zou verbieden 1 Slechts van één schoolmeester te Middelburg, Jaques Raet in den Rooden Leeuw, vond ik vermeld, dat hij des Zondags school wilde houden, waarom hij den kerkeraad vroeg hem dit niet kwalijk te nemen. Deze antwoordde hem den 13den Fe bruari 1577, dat zij daartegen geen bezwaren zouden aan voeren, als het buiten den tijd van den predikdienst gebeurde. Omdat niet blijkt, dat bedoeld wordt kinderen te leeren, durf ik veronderstellen, dat hier sprake was van onderwijs aan volwassenen, zooals dit b.v. ook in de 19e eeuw te Middelburg gegeven werd. Het kan echter ook zijn, dat Jaques Raet de rijpere jeugd wilde onderwijzen dit geschiedde bv. ook reeds in de tweede helft der 16e eeuw te Haarlem. Wel duurde het dus lang, eer men te Middelburg goed ge reformeerde schoolmeesters had. Hoe moet de onwil dier man nen en de traagheid der regeering dien vurigen ijveraars verdroten hebben 2). Aan de eer van den kerkeraad zou ongetwijfeld te kort ge daan worden, indien men niet veronderstelde, dat hij meerdere malen overwogen heeft alleen of gezamenlijk met andere kerkeraden bij de Staten aan te dringen om de reformatie van 1) Zie F. L. Rutgers, Acta der Nederlandsche Synoden der 16e eeuw (Utrecht, 1889) bl. 630. 2) Buurmans leed kon ook toen troosten, immers ook elders verliep de reformatie van het onderwijs niet vlot. Op de Nationale Synode van 1581 te Middelburg deed Overijsel de vraag: „Wat men doen sal daer rectoor ende schoolmeesters hen nyet willen laten reformeren" Dat ook buiten Overijsel onwilligen woonden bewees het antwoord„dat een yegelick by den synen wel moeten voorderen, soo vele hy kan". Zie Rutgers, a.w.

Archief | 1941 | | pagina 58