32 of Engelsche taal, in arithmetica, navigatie, constabelschap of landmeten. De examens moesten afgelegd worden voor den overdeken en den scholarch, den deken en de beleeders van het gilde. Deze moesten zoo noodig zich daarbij laten bijstaan door pre dikanten en de oudste en meest ervaren schoolmeesters. Examengeld was niet verschuldigd. Wel moesten bij toelating in het gilde de schoolmeesters drie gulden, de schoolvrouwen twee gulden en de ondermeesters vijf schellingen als „inkom geld" betalen. Omdat de ordonnantie bepaalde, dat eerstens ieder, die in Middelburg of in zijn gebied buiten de stad een school op richtte, lid moest zijn van de Gereformeerde kerk en boven dien „ter goeder name ende fame" bekend moest staan, en in de tweede plaats poorter moest zijn 1terwijl ten derde iedere meester minstens den leeftijd van 25 en iedere matres dien van 20 jaar bereikt moest hebben, zoo was het natuurlijk verplicht, dat de candidaat vóór het examen een attestatie, een burgerbrief en een doopceel overlegde. Bij intrede in het gilde moest het nieuwe lid ook een eed afleggen. De aanhef daarvan luidde „Ik sweere daer ick toe geroepen ben een goed, vroom ende getrouwe schoolmeester te wesen". Verder werd in den eed eigenlijk niet veel meer dan een omschrijving gegeven van zoo n exellenten meester. Natuurlijk moest hij als gildebroeder ook „houw ende trouw" aan den magistraat zweren. In de ordonnantie werd verder vastgesteld, dat in den zomer 1) Zooals wij reeds vroeger zagen, hadden zich in 1580 verscheidene vreemdelingen in Middelburg gevestigd, die er een schcrl oprichtten. In de volgende jaren en in het bijzonder na den val van Antwerpen in 1585 werd dit aantal sterk vergroot. Zij, die nu vóór 1591 geen poorter waren geworden, zagen zich natuurlijk na de afkondiging van de ordonnantie daartoe genoodzaakt, en zoo zal het zeker niemand verwonderen, dat in Juni en Juli van dat jaar niet minder dan 21 schoolmeesters en school vrouwen in Middelburg poorter werden. Daarvan kwamen er 12 uit de Zuidelijke Nederlanden, waaronder 6 uit Antwerpen, 1 uit Londen (zie Kesteloo, De Stadsrekeningen van Middelburg 15501600 (Archief Zeeuwsch Gen. VII 1), blz 89).

Archief | 1941 | | pagina 64