36 Cloestedant van Myddelburch, de Boempolre, van den Wale, jeghens twaleken en der Dietscher Heten lant, welke lande rijen dus in de onmiddellijke nabijheid van der Swarter Mon niken lant lagen. In Steven Jansz. blok lag ook Rijnsburg, migratie- naam voor het hof, dat het vermaarde Benedictinessenklooster Rijnsburg bij Leiden op het eiland Walcheren had laten bouwen. De adellijke abdij van Rijnsburg verwierf in den loop der tijden op Walcheren uitgestrekte bezittingen. In het om wentelingsjaar 1572 bezat zij aldaar niet minder dan 560 ge meten en 125 roeden lands een deel dezer landerijen vormde de heerlijkheid O.L.V.-Polder, met de Twaalfhonderd geme ten onder Serooskerke en het Ooster- en het Noorder-Nieuw- land. Een der abdissen van Rijnsburg stichtte er een bouwhuis met kapel, dat later, in de 14e eeuw, tot verblijf van den rentmeester werd ingericht. Graaf Willem III getuigt in 1323, dat het op de eigen grond van het Rijnsburger klooster gebouwd is: „ende lieden (d.i. verklaren) voer ons, dat der abdissen hof van Rensburgh, dat si hevet tote Oest- cappel, op der abdissen vri staet 1Voor het eerst wordt er melding van gemaakt in 1263, volgens een acte, waarin spraak is van het aanleggen van een weg tot vlak vóór het huis der abdis ,,in quadam terra, que vulgariter poire appelatur, in parochia de Oestcapple ante domum dicte abbatisse" 2). Zoals reeds hoger gezegd, was dit hof van Rijnsburg oor spronkelijk een bouwhoeve of „grangia", met een aantal vaste dienaren en een onbepaald aantal meiden en knechts, werkzaam in de schuur en op de omliggende akkers, hooi- en weilanden, onder het toezicht van een bouwmeester (eerste knecht) en zijn vrouw. Dit hof nu stond nog onder andere namen bekend, nl. het Rode Hof en het Swarte-Monniken Huis. Zo leest men in Smallegange's Cronijk, p. 672 ,,het zeer heerlijk lusthof Rijnsburg, anders genaamd het Rode hof",en in Gargon.Wal- 1) Van Mieris, Groot Charterboek der graven van Holland en Zee land II p. 313. 2) Van den Bergh, Oorkondenboek II, no. 100.

Archief | 1941 | | pagina 68