39 boomgaert van tvoors. clooster van der Clarissen, liggende rontsomme in zijnen muuren ende derfve, zuyt daeran gelegen, eertijts der muncken cruythof" In deze passus wordt met muncken eveneens „nonnen", i.e. de Clarissen, bedoeld. Aan de Zwarte monniken of Benedictijnen beantwoorden de Zwarte zusters of Benedictinessen. Het Zwarte-monniken- huis of -hof is dus niets anders dan het huis of hof der „swerte nonnen" of zwartzusters, zo genoemd naar hun zwart orde gewaad zwarte rok en schapulier in het choor of bij het uitgaan grote kap met wijde mouwen daaromheen. Bij de verkoop der geestelijke goederen te Vere, anno 1576, werd het huis Rijnsburg, alias het Zwarte-monniken huis of Rode hof verkocht en in den loop der jaren tot een fraaie buitenplaats veranderd. Als zodanig wordt Rijnsburg vermeld in de „Beschrijvingen van Tiendblokken op Walcheren", a° 1783, onder Serooskerke, no. 90 „de buitenplaats Rijnsburg" (Rensburg). In 1866 werd zij voor afbraak verkocht en twee jaar nadien gesloopt. Het reeds meermalen aangehaalde Re gister van de verkoop der geestelijke goederen geeft op fo. 21 de volgende boedelbeschrijving: „de hoffstede met de huysinge, schuyren, duvekeete metten bomgaerd, liggende rontsomme in zijne grachten, groot tsamen 5 gemeten 24 roeden, mits gaders de landen en andere partiën, ancomende den clooster ofte convent van Reynsburch". Wat de Zwarte Monniken tiende betreft, deze behoorde aan de O.L.V. Abdij te Middelburg, blijkens het Register van de inkomsten der abdij uit hare goederen in Walcheren, van c. 1572 2) „een tiende, genaempt der swartte monneken". Dit slaat op de elf gemetentiende, welke Rijnsburg aan den abt van Middelburg door scheidsrechterlijke uitspraak moest afstaan. Het geschil ging over de tiende van 200 gemeten 1Register van de vercoopinge van de geestlicke vervallen cloosters, huysen, erven ende boomgaerden, vercocht binnen der Vere, a° XVCLXXVI (Rijksarchief in Zeeland, Rekenkamer A, no. 702 (thans verloren) f. 13). 2) Inventaris - Fruin no. 39, f. 5-7.

Archief | 1941 | | pagina 71