44 omstreeks 1500 1), noemt nog slechts het Heys- en Kloeken- diep, hoe men dit op de bakens kan bezeilen. De ,,Kaert van der Zee" van Jan Seuerszoon 2) geeft dc merken aan van de Wielinck en Kaybanck (de Kaybanck is waarschijnlijk te identificeeren met de Engelsche pol). De leeskaart van 1541 3) beschrijft het binnenkomen in de Wielingen, waarbij vooral was te letten op de Fransche en de Engelsche pol. Het leeskaartboek van Wisbuy 4noemt voor het eerst dc Botkyl en de Doerloe, hoewel die gaten daarvóór ook zeker wel bestonden, maar misschien minder gebruikt werden. Hollesloot5) en Dirck Zael6) geven al veel uitvoeriger aanwijzingen, zelfs aangevuld met primitieve schetskaartjes, die echter een buitengewoon onvolledigen indruk maken toch komen de Spleet, het Vlack voor Gaet, Kloot, Rassen en Oosterbank er reeds op voor. Van de Wielingen wordt gezegd ..Item past daer op, in die Wielinghe in de Vaerwech ist weeck ende an die pols syde hart santgront". Het boekje van Adriaen Gerritsz, geeft „onderrichtinge om de Wielinghe, Doirloy en Breevijff in te zeilen' 7). Uit de beschrijving kunnen wij opmaken, dat hij met de Breevijff de Spleet bedoelde, want hij zegt ,,die de Breevijff in wil, by noorden die Pol, tusschen de Raen ende die pol Het Enckhuyser leeskaartboek van Wagenaer 8) sluit de 1) Das Seebuch c. 1500. Uitg. Karl Koppmann (Bremen, 1876). 2) De kaert van der Zee van Jan Seuerszoon, 1532. Uitg. Joh. Knudsen, (Kopenhagen's-Gravenhage, 1914). 3) Dit is die Caerte van der Zee om Oost en West te zeylen, 1541. Facs. uitg. H. C. Rogge (Leiden, 1885). 4) Het leeskaartboek van Wisbuy, 1566. Uitg. Joh. Knudsen en C. P. Burger (Kopenhagen's-Gravenhage 1920). 5) De Caerte van de Oost ende Westzee door Goeyvaert Willemsen van Hollesloot, 1588 (Scheepvaart Museum, Amsterdam). 6) Het Zeeboek (16e eeuw), uitg. J. Denucé en D. Gernez (Ant werpen's-Gravenhage, 1936). 7) De Zeevaart ende onderwijsingc der gantscher oostersche ende westersche zee vaerwater door Adriaen Gerritsz. van Haerlem (Amster dam 1588), (A.R.A., inv. Leupe no. E.). 8) Lucas Jansz. Wagenaer, Het Enckhuyser Zeekaertboeck, 1598, (Scheepvaart Museum. Amsterdam).

Archief | 1941 | | pagina 76