47 de paskaart van Holland, Zeeland en Vlaanderen weinig nieuws biedt. Wel wekt zij den indruk, dat de banken nauw keuriger zijn opgelood, waardoor bv. de samenhang van de Engelsche pol met ,,'t Trix" (Wagenaer's Treyckey) komt vast te staan. Een latere druk van Hayen's Zeevaartboek 1 blijkt dan ook deze kaart te bevatten, reden dus om aan te nemen, dat hij deze kaart als beter beschouwde dan die uit zijn vorige uitgaven, terwijl bovendien in dien tusschentijd de gesteldheid der vaarwaters wel eenigszins zal zijn gewijzigd. In 1617 verricht Willem den Dooven een nieuwe opneming, die in 1619 te Middelburg bij S. de Swaef in druk ver scheen2). Behalve de Fransche pol, hier geheeten Inner- banck3), is er nog een plaatje geteekend voor St. Lambert. De bank van Blankenberg is met de wal verheeld, aldus het Scheer van Blankenberg vormend. Het Kerckegat (raaiende op de kerk van Westkapelle) staat aangegeven tusschen de Ooster- en Noorderrassen het was echter, blijkens de peilin gen, maar 2 voet diep en telde dus behalve voor de visschers- bevolking niet mee. Het geeft vertrouwen dat Blaeu voor zijn uitgave van 1623 4) van deze kaart gebruik maakt, hoewel met enkele door hem gemotiveerde verbeteringen. Zoo staat op blz. 24 bij de beschrijving van de Wielingen „Neffens Blankenbergh plach voor weynich jaren een banck ofte schaer van de wal te strecken, die men (uyten westen komende) mocht onderseylen (daer en is niet dan een kleyne vlackte), en Dobbelsant is oock heel wech". Hier wordt dus gewezen op een zandtransport langs de kust, wat ook bij het Zwin is te constateeren, dat in dezen tijd verzandt. De banken schuiven steeds meer op, zoodat ten- Ij Amsterdam, 1613 (Nat. Bibliotheek, 's-Gravenhage). 2) Kaartenverzameling A.R.A., 2e suppl. inv. Hingman no. 195 Atlas Zeeuwsch Gen., cat. Unger I no. 178. 3) De Zeespieghel door Willem Jansz. Blaeuw, 1623 (U.B., Amster dam „De innerbanck (leidt tusschen het oosteyndt van d'Engelsche pol en Kazant), die wert oock de Fransche pol ofte het Ript ghenoemt". 4) Vgl. vorige noot. Zie bijgaande reproductie (afb. 1).

Archief | 1941 | | pagina 79