48 slotte de Paardemarkt het Zwin bijna geheel afsluit Blaeu beschrijft de Paardemarkt als ,,een sant dat van de Oosthoec van 't Sluyse gat affschiet (en heel steyl is) Omstreeks het midden der 1 7e eeuw verzorgt Dirck Davidsz. een nieuwe opneming x). Voor het eerst treffen we hierop de vlakte Schoonevelde aan. Verschillende auteurs zien in een bank Schooneveld het overblijfsel van een voormalig eiland van dien naam, dat in historischen tijd nog in den Schelde- mond zou hebben gelegen. Het komt voor op geheel onbe trouwbare kaarten, die voorgeven Vlaanderen af te beelden zooals het was ten tijde van Graaf Guy van Dampierre (c. 1280) 2), maar die niet anders zijn dan reconstructiepogingen uit veel lateren tijd 3). Ook de buitenbanken zijn op de kaart van Davidsz. volle diger aangegeven. Tot dusver hield de figuratie al op met de Steenbank en de Oosterbank, nu vindt men daarenboven de Smal Banck, de Witte Banck en enkele ongenoemde. Ook de geulen en diepten zijn meer van namen voorzien. Wat figu ratie betreft valt op dat het Hart Sandt, langs de Vlaamsche kust, zich met de Paardemarkt heeft verheeld, aldus slechs een heel nauwe doorgang latend voor het Zwin terwijl de Heystbank (Innerbanck, Engelsche Pol) neiging vertoont zich iets naar binnen te verplaatsen. Op de nu volgende kaart van Van Keulen4) is dat nog beter te constateeren. Binnen de Heystbanck heeft zich nog weer een klein bankje in de Wielingen vastgezet om naar Vlissingen te zeilen mag men er echter tusschen door looden. 1Kaart van de Zeeuwsche en Vlaamsche kusten door Dirck Da vidsz., ca. 1640. Deze kaart komt o.a. voor in den atlas van Jacobus Robijn a° 1682 (A.R.A., den Haag, inv. Leupe no. P). 2) Verschillende éxemplaren hiervan op het A.R.A., den Haag, inv. Hingman, nos. 2762/4. 3) Schooneveld, met recht een Schoon Veld ondiepten, gevaarlijk voor de scheepvaart, liggen er niet. Vgl. de beschrijving door J. C. M. Warnsinck in diens werk De Ruyter en de zeeslag op Schooneveld ('s-Gravenhage, 1930, p. 41/2). 4) Paskaart van de kusten van Zeeland uitGroote Lichtende Zee fakkel van Joh. van Keulen, 1680 (Atlas Zeeuwsch Gen., Cat. Unger I no. 181).

Archief | 1941 | | pagina 80