51 Samenvattende blijken, over het beschouwde tijdvak, in dit zeegebied geen groote veranderingen te hebben plaats ge grepen. Leggen wij bv. naast elkaar de kaart uit Blaeu's Zee spiegel (afb. 1) van 1623 en de opneming van Van der Loeff en Cau (afb. 2) van 1774, dan zien wij daarop de Rassen, Ranen, Polders en de buitenbanken, o.a. Ooster- en Steen- bank, nog op hun oude plaats in vrijwel dezelfde gedaante terug. De Heystbanck of Elboog is meer naar binnen ge trokken, evenals het Crakesant, terwijl in Spleet en Wielingen drempels zijn opgekomen wat de Spleet betreft, had dit volledig bederf van de geul ten gevolge. Op beide kaarten echter vinden wij het Landdiep, Oostgat, Botkyl, Deurloo, Wielingen en Innerwielinge terug, zonder dat de continuïteit in het tusschengelegen tijdvak ooit werd verbroken. Het totaal beeld van dit zeegat is dus wel heel verschillend van dat van het zeegat van het Vlie 1en in het algemeen van de noorde lijke zeegaten. Bij de Schelde geen voortdurend dichtslaan en weer openschuren van de verschillende stroomgeulen door er langs trekkende zandbanken. Zelfs de dieptecijfers van 1623 en 1774 toonen groote overeenkomst. Het vaarwater langs den Walcherschen wal is wat verdiept, de Spleet is door zijn drempel onbruikbaar geworden, maar Deurloo en Wielinge zijn niet noemenswaard veranderd. Wel is het bankengebied dicht aan den Zeeuwsch-Vlaam- schen wal gewijzigd en gaven vooral de Paardemarkt en het Zand (Hart Sant) nog al eens verschillende figuraties te zien, wat weer invloed uitoefende op de kustlijn door het verplaat sen der stroomgeulen. Zoo schrijft Johan de Moor op 21 Juni 1723 aan den Raad van State, dat de afneming van het Oost duin van Cadsant werd veroorzaakt, doordat zich „weder een nieuwe plaat of scheer opdeed tusschen de Paardemarkt en het Knocksche strand" 2). Ook na 1800 vonden volgens de hydrografische opnemingen 1) Ir. H. van der Burgt, De veranderingen in den zeebodem van het Vlie. (T.K.N.A.G. 1936, p. 802 vlg.). 2) Dr. de Hullu, De kommervolle toestand der watering Cadzand omstreeks 172031 (Archief Zeeuwsch Gen. 1918, p. 110).

Archief | 1941 | | pagina 87