54 Dr. ab Utrecht Dresselhuis 1) vermeldt: „Ten Zuid westen van het dorp Kruiningen, in den ouden Oosthinkelen- polder lag een Kapel aan de H. Maagd gewijd". Wat den naam betreft bestaat er weinig overeenstemming bij de verschillende kaartuitgavén. Wij vonden, naast de reeds door den heer De Nooyer ge noemde Oostwinkel, Oostwinkels, en Oostkinkel 2). Op de kaart, aangevende de kerkelijke indeeling omstreeks 1550 3), staat geen kerk óf kapel meer aangegeven en hier is een duidelijk onderscheid gemaakt tusschen de twee deelen van den polder, ook wat de benaming betreft, n.l. het oostelijk deel wordt Oost-Hinkelenpolder genoemd en het zuidelijk deel Onze-Lieve-V rouwepolder. Het komt ons voor, dat dit' den naam juist aangeeft. Wij zullen gelegenheid vinden, hierop nader terug te komen. Op de meeste 'kaarten is de polder in twee deelen ge scheiden of wij met één of twee polders te maken hebben, is daaruit toch niet met zekerheid te zien. Daartoe dienen wij andere- wegen in te slaan. Hem, die een en ander omtrent den polder e'n zijn bewoners gedurende de 16e en 17e eeuw te weten wil komen, kunnen de schepenactenboeken 4) wel eenig licht verschaffen. Het oudst bewaarde boek vangt aan met het jaar 1580 en het laatste eindigt in 1676; tot-dat jaar bestond er - voor dezen, thans in het gebied der heerlijkheid Kruiningen gelegen, pol der een afzonderlijk college van schepenen. Van vele jaren zijn de boeken verloren gegaan zoo is er 1) Wandelingen door Zuid- en Noord-Beveland in den ouden tijd. Uitgaaf van 1924, blz. 43. 2) Archief 1932, blz. 88 en 89. 3) Geschiedkundige Atlas van Nederland. De kerkelijke indeeiing in 1550. door S. Muller Hzn., J. S. van Veen. A. A: Beekman en J. G: C. Joosting, blad 17. 4) De Archieven van de Rechtbanken. Weeskamers enz. De Zeeuw- sche Eilanden, door Dr. L. W. A. M. Lasonder, nos. 3364-3372. Hierna genoemd Lasonder. De boeken zijn niet gefolieerd, zoodat dus, waar dit mogelijk is, een datum meest worden aangegeven, cm dc bron te kennen.

Archief | 1941 | | pagina 90