58 wij aannemen, dat de eerstgenoemde huizen in dien Oost polder hebben gestaan. Bij de huizen 15 tot en met 32 vinden wij tweemaal een lantsman genoemd, die geen knecht of meid heeft. Vermoe delijk hadden die slechts een klein bedrijf dan blijven er nog twee, die vermoedelijk een normaal boerenbedrijf hebben gehad. Aangezien onder de huizen 15-26 slechts eenmaal zulk een boerenbedrijf wordt vermeld en de andere bewoners ar beiders of handwerkslieden zijn, is het niet al te gewaagd de veronderstelling uit te spreken, dat wij hier te doen hebben met de kom der Parochie, de dorpskern, gegroepeerd om de kerk of kapel, waar misschien bij te voegen zijn degenen, die staan in de registers der armen. Deze woonden dan vermoe delijk in één of meer armhuizen. Op alle kaarten, waar men de kapel vindt afgebeeld, staat deze in de onmiddellijke nabijheid van den Oostpolder aan gegeven. De volgorde van de opgaaf duidt dan ook op een ligging het dichtste bij dien polder. Deze lijst van bewoners en de oude kaarten zouden de eenige bronnen zijn, met behulp waarvan men kan trachten die plaats te bepalen. Er is ons geen enkele bron bekend, die hier eenige verdere opheldering kan geven. In de OverloojDers van 1715 en 1722, de eenige, die uit de 17e en 18e eeuw bewaard bleven, is ook geen enkele aanwij zing te vinden, dat in het niet verdronken gedeelte een kerk of kapel gestaan heeft, bv. door den naam Kerkhoek, Kapel- hoek of iets dergelijks. Wel is er een perceel in den 50- gemetenhoek, hetwelk aangeduid wordt met den naam daar 't Quartier op gestaen heeft. Dit duidt hoogstens op de ligging van een groot huis of iets dergelijks. De 50-gemetenhoek is het zuidelijk deel van den Oostpolder. Volgens den tekst van den Geschiedkundigen Atlas van Nederland 1waarin wel alle bekende gegevens zijn ver werkt, is de plaats, waar de kapel heeft gestaan onbekend. 1) Gcsch. Atlas, Zeeland in 1300, blz. 51, 52.

Archief | 1941 | | pagina 94