49 Dit is de eenige verandering, die de kaart vertoont, de geheele verdere figuratie gaat terug op Dirck Davidsz. Van omstreeks 1700 is een opneming van Gerret van der Tollen bekend, uitgegeven door Johannes Loots te Amster dam1), De Fransche Pol, die sedert Willem den Doovca steeds hetzelfde was afgeteekend, heeft blijkbaar langzamer hand een verandering ondergaan, terwijl tusschen die bank en de Engelsche pol een zandplaat is opgekomen. Datzelfde is het geval in de Spleet en binnen de Heystbank, thans El- boog geheeten de vaarweg naar Vlissingen is er nu buitenom aangeduid. Omstreeks het midden der 18e eeuw geeft Van Keulen een kaart uit, waarop de inmiddels door de O.I.C. gelegde tonnen in de Deurloo staan aangegeven 2). Bijteekening van Raan en Rassen duidt aan, dat hier bijgelood is. Verder is de figuratie grootendeels gelijk aan die van Van der Tollen. Bij de kaart behoort een beschrijving, waarin de ligging van de verschil lende tonnen is opgegeven. Daar de Van Keulen's optreden als officiëele kaartmakers der O.I.C. moeten wij wel aan nemen, dat wij hier te doen hebben met de zgn. Compagnie- Kaart", waarvan sprake is in de beschrijving bij de hierna te bespreken kaart. Beide kaarten geven de betonning van Deur loo en Veergat en de ligging van de in 1734 gezonken Com pagnieschepen ,,'t Vliegend hart" en de ,,Anna Catharina" aan. De beschrijving vermeldt verder „Schepen, die komen van de West of Noord, die den Deurloo inloopen, moeten passeeren 7 zwarte, 1 witte en 1 roode joon, alle gemerkt met het teeken van de O.I.C., genummerd 17, de roode joon met R en de witte met W. De 3 buitenste joonen zijn 1 rood, 1 zwart, 1 wit. Tusschen de joonen 5 en 4 heeft met wel te letten op de punt, die van de Rassen afsteekt." Joon 1 ligt bij de punt van het Zoutelands plaatje de Geer). In het vaarwater tusschen Raan en Rassen is niet 1) Nieuwe groote verbeterde paskaart door wijlen Gerret van der Tollen, c. 1700 (port. Loots, A.R.A., den Haag, inv. Leupe no. T.). 2) Kaart van de Wielingen en het Veergat, uitg. bij J. van Keulen, ca. 1750 (Atlas Zeeuwsch Gen., Cat. Unger I no. 184). Archief 1942 4

Archief | 1942 | | pagina 89