9 Den 9en Mei 1644 besloot de regeering van Middelburg den nieuw te bedijken polder den naam te geven van Middel- burgschen polder. Zooals hiervoren reeds is vermeld, had zij den 9en Januari 1642. na gezien te hebben de kaart van den Stinckaert en de schriftelijke concepten en beramingen 1voor de bedijking van dat schor geconcipieerd en ingesteld door den ingenieur - Pieter van Indervelde, besloten daarmede eerstdaags op stadskosten aan te vangen. De aanbesteding der bedijkingswerken had reeds in Febru ari van dat jaar plaats. Het bedrag der beraming van kosten, door Van Indervelde opgemaakt is niet bekend. In een reke ning van Jacob Pieterse, penningmeester van den Middelburg- schen polder, overgelegd door den rendant den 31 December 1644 3vindt men het volgende vermeld De nieuwe dijk werd aanbesteed in 48 bestedingen, ter gezamenlijke lengte van 1018JZ roeden of ruim 4100 meter (vermoedelijk Putsche roeden 1 Putsche roede is 4,069 m). De duurste, de eerste en tweede besteding ter gezamenlijke lengte van 60 roeden, werden aangenomen voor 28 13 sch. 4 gr. per roede, de goedkoopste besteding kostte 5 13 sch. 4 gr. De 47ste en 48ste besteding ter gezamenlijke lengte van 55!/? roede werden aangenomen voor 18 per roede. Dit groote verschil in prijs tusschen de hoogste en laagste beste ding zal wel gelegen zijn in het feit, dat de eerste twee en de laatste twee bestedingen moesten worden aangelegd door de geul tusschen den Stinckaert en Sint-Joosland op het west en oosteind van den polder, waardoor veel meer grond moest worden verwerkt dan bij het leggen van den dijk over het hooge schor. Er werden drie prijzen uitgeloofd voor de drie aannemers, die het eerst met hun bestedingen gereed waren, nl. een eerste prijs van 2 een tweede van 1 13 sch. 4 gr. en een derde van 1 6 sch. 8 gr. Het gezamenlijk bedrag der 48 bestedingen was 9095 18 sch. 4 gr. of 54575,50. Hoewel er bij de uitvoering der bedijkingswerken geen groote rampen hebben plaats oehad. toch werd aan eenige bestedingen schade veroorzaakt of viel de uitvoering tegen, want den 20en Juli 1644 werden de thesauriers van Middelburg gemachtigd den doleerenden aannemers van de besteding van den Middel- burgschen polder zoodanige vergoeding toe te voegen, als zij 1Deze zijn niet bewaard. 2) Deze wordt in andere stukken landmeter genoemd. 3) Ook deze rekening is verloren een gedeeltelijk afschrift is be waard op het Rijksarchief in Zeeland.

Archief | 1943 | | pagina 25