20 voltooiing der bedijkingswerkzaamheden in den nieuw ge schapen polder ten deele uit Walcheren, ten anderen deele uit Zuid-Beveland, had neergezet, zich voorspoedig ontwikkeld. Op het daarvoor gereserveerde terrein werd, nadat straten waren uitgezet, het dorp Nieuwland gebouwd. In 1650 was de eerste kerk gereed 1 die ook voor de bewoners van den aangrenzenden St. Jooslandpolder het bedehuis was eerste predikant was Johannes van Miggrode, drager van een in de Walchersche kerkgeschiedenis bekenden naam. Een molen werd in 1657 gesticht, van een meestoof op den dijk wordt reeds in 1659 melding gemaakt, waarvan de reeders 20 Oct. 1674 ontheffing van de belasting op de turf verzochten, en 6 Mei 1698 werd de verbetering van den opril aanbesteed na 1786 en vóór 1792 is deze stoof afgebroken 2). Overigens was en is landbouw, in den laatsten tijd ook fruitbouw, het bestaansmiddel der Nieuwlandsche bevolking3). De bedijking was nog niet lang voltooid of men zag kans aansluitende schorren om te zetten in vruchtbaar land. In 1661 werd ten noorden van den Middelburgschen de Nieu- werkerkepolder ingedijkt, in 1668 de Waaienburgpolder op de kaart van J. de Neeff van 1714 Kleyne Middelburgse Polder genoemd in 1671 aan de westzijde door den Molenpolder als onderdeel van den Nieuw-Sint-Joosland- polder gevolgd, en, nadat deze door den grooten storm was ingeloopen. in 1672 herdijkt. Het aldus verkleinde water gebied tusschen deze polders en Walcheren verlandde in de 18e eeuw meer en meer in 1770 werd aan de noordwestzijde de Johannapolder ingedijkt, waarmede de ring om den Mid delburgschen polder was gesloten. Van zeepolder in 1644, was hij langzamerhand een binnenpolder geworden. Ook de Polder heeft door de betaling van zijn aandeel in de kosten deel gehad in de algemeene gebeurtenissen, die dezen hoek van Europa van tijd tot tijd beroerden in 1747 de dreigende inval der Franschen, waartegen wachthuizen en batterijen werden opgericht, in 1809 de inval der En- gelschen. in 1810 en volgende jaren de bezetting door de Franschen, die overigens meer de bevolking raakten dan den polder als zoodanig. En hoewel ook kleine interne moeilijk- Ij Het gebouw is in 1882 afgebroken en door het huidige vervangen de in 1717 door Nic. Grcve gegoten klok zal toen zijn verdwenen. Ook overigens schijnen uit den tijd der stichting merkwaardigerwijze geen bouwwerken over te zijn. 2) Walraven en Polderdijk, a.w. blz. 34, 83. 3) Voor plaatselijke ambachten en bedrijven smid, timmerman, wagenmaker zie a.w. blz. 86 vlg.

Archief | 1943 | | pagina 36