43 Latijn geniet, 2,13 per maand die te gelijk Grieksch leert, betaalt 4,De ouders verplichten zich telkens voor 3 maanden. Tweemaal in het jaar zal het examen plaats hebben, in Januari en Juli de dag zal nader bepaald worden in overleg met de Curatoren. De groote vacantie zal voor dit jaar (1805) beginnen Zaterdag voor Kermis en eindigen vier weken daarna. Terstond na de vacantie zal een exa men gehouden worden en 14 dagen daarna zal de promotie plaats hebben. De korte vacantie's vallen in de week van het Kerst-, Paasch- en Pinksterfeest. De leerlingen zijn verplicht begin Januari en ook bij de Kermis aan den Rector minstens een halve rijksdaalder te geven. Het opstellen of corrigeeren van de Gratiarum Actiones (dankbetuiging, uitgesproken bij het verlaten van de school), Declamationes of Orationes zal door de leerlingen den Rector ..billijk" worden vergoed, zooals dat in de Latijnsche scholen in ons Vaderland gebruikelijk is. Voor de prijzen van de Latijnsche schooljeugd had men een vrij groot bedrag uitgetrokken in 1806 beliep dat op een som van 34,9 1 In het jaar 1806 deed zich te Veere een merkwaardig geval voor, dat een duidelijk licht werpt op de tijdsomstandigheden en het respect voor de studie, dat de Gemeenteraad blijkt te bezitten. De President deelt in de vergadering van den Raad mede, dat hem als Curator der Latijnsche school een brief had bereikt van J. A. Fredenbergh 2). De inhoud daarvan was ongeveer als volgt dat dezelve tot den Burgerwapen- dienst binnen deze stad was opgeschreven, en daar zulks door het doen der wachten als andersints in het voortzetten zijner studiën bij den Rector der Latijnsche school alhier zeer nadeelig zou zijn, verzocht de schrijver om van gemelden dienst ontslagen te worden „zich onder anderen beroepende op de voorrechten in dezen, waarvan de studeerende jeugd op 's Lands Hooge Illustre scholen jouisseerend, als zijnde het nimmer applicabel geweest, dat diegenen, welke tot de studiën worden opgeleid, met den Burgerdienst wierden ge chargeerd". De Raad besloot daarop den suppliant van den Burgerwapendienst binnen deze stad te ontslaan, om hem in de gelegenheid te stellen zijn studiën voort te zetten, „uit hoofde zulks nimmer heeft plaats gehad om de studerende jeugd met den Burgerwapendienst te chargeeren- Omtrent den toestand van de Latijnsche school in 1809 zijn wij goed ingelicht door het rapport, dat de stad Veere aan 1) Notulen van den Gemeenteraad van 9 Aug. 1806. 2) Ibid. 4 Oct. 1806.

Archief | 1943 | | pagina 59